Súce na úsmevné čítanie

| Literatúra, Stĺpček | 29. 6. 2018

Nájsť si minútku času v pracovnom zápolení alebo po zvládnutí obvyklého ženského štvorboja s náčiním taška – vareška – práčka – vysávač, nebude odteraz na zahodenie. Spisovateľka, no predovšetkým svojmu mužovi verná manželka, priateľka i agentka, ako s briskným humorom konštatuje Oľga Feldeková, ponúka všetkým ženám, ktoré nepotrebujú vzdychať nad literárne milostnými excesmi s predvídateľným koncom či hľadať návody na zvádzanie, tiež s predvídateľným koncom, 60 sekúnd trvajúce romány. No, neobmedzujme sa časom. Okamihy z Feldekovej života sú prerozprávané s takým vtipom, nadhľadom i láskavosťou k (pre)činom najbližších, že pri nich budeme chcieť zotrvať dlhšie. A vlastne nielen ženy. Nech čítajú aj polovičky priateliek, manželiek, agentiek, sekretárok. Zväčša sú hrdinami. Aj Feldekovej Minútových románov.

Autorkino videnie sveta je očarujúce. Možno preto, že pochádza z čarovného kraja. Stačí, aby v noci silnejšie zafúkal vietor a domáci s rozšírenými zrenicami rozprávajú príbehy. Rodená Oravčanka dodržiava sľub daný ujovi – on veľa a (ne)uveriteľne rozprával, Oľga Feldeková píše. Aj o zázračnom kraji detstva. Prvá časť Minútových románov sa preplieta cestami Dolnej Oravy a jej lesov, sadnúc si do školských lavíc i na priedomie preplneného domu.

Ďalšie časti knihy sa motajú životom študentky, žurnalistiky, kamarátky, manželky, mamičky i babičky s množstvom humorných i nečakaných okamihov. A Feldeková pokorne uznáva, že „rozosmiať je ťažšie ako rozplakať“. Jej texty nie sú povrchné, i keď (alebo práve preto) rozprávajú o všednostiach. Niekedy o osobných minútkach. Postojoch. Napríklad pri státí v zelovoci. O udalostiach, keď si radšej sadneme, lebo nám uleteli včely. O galantných mužoch, ktorí spadnutú sukňu nepripomenú. Načo. Módny (ne)vkus okomentujú o niekoľko rokov neskôr vnučky. A či sme už „súce“ alebo „nesúce“ nákup, lyže na chrbte alebo zlosť z poznámky blízkeho, vo Feldekovej textoch sa mnohé (stále platí, že aj mnohí) nájdeme. Pri čítaní 89 Minútových románov rozveselí hra slov ústiaca v úsmevnú pointu. A uzavrie ich rozhovor Ľuboša Juríka s autorkou.

Alena Štrompová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Súce na úsmevné čítanie

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems