Silný príbeh spod končiarov

| Literatúra, Stĺpček | 15. 6. 2018

„Je to príbeh, ktorý mi patrí, tak, ako mi patria moje spomienky(…). O dvoch priateľoch a jednej hore. Áno, presne o tom,“ odkazuje čitateľom taliansky autor Paolo Cognetti, striedavo žijúci v Miláne a v chatke vo výške dvetisíc metrov. Je vo svojej krajine najobľúbenejší a súčasne kritikmi najvyššie hodnotený spisovateľ. Po prečítaní románu Osem hôr sa pridávam k uvedeným ohlasom. Už dlhšie som nečítala tak kvalitnú beletriu z hľadiska obsahu aj formy. Zanechala vo mne ticho.

Jednoduchá obálka môže evokovať jedno z množstva rozprávaní horolezcov či horských vodcov. S takýmto predpokladom som po románe siahla i ja. Anotácia, ktorá avizuje príbeh celoživotného priateľstva dvoch chlapcov na úpätí alpských hôr ma vyviedla z omylu. Tento základný rámec príbehu je našťastie iba povrchnou správou o sujete. Ten sa rozvíja do hĺbky. A občas bez slov. Z alpských končiarov môžu padať lavíny, no v románe nás nezasype jediné slovo navyše a napriek tomu sa človek nevie nadýchnuť, až kým nevystúpi na vrchol. Sporí sa v ňom sémantický i semiotický čitateľ a z tejto sofistikovanej rivality vychádza literárna katarzia.

Ale poporiadku, možno menej umne. Viacvrstvový román sa začína rozvíjať príchodom manželov do dediny Grana. Oboch spojili hory, no každý ich vníma rozdielne. Ich syn, Pietro, začína hľadať cesty. K rovesníkovi Brunovi, s ktorým podnikajú výpravy do opustených samôt ale i k otcovi, ktorý ho berie na vysokohorské výstupy. Bruno sa stáva členom rodiny, otec v ňom nájde druhého syna a v dospelosti partnera do hôr, kým Pietro odchádza za vzdelaním do mesta. Osem hôr je predovšetkým o cestách. A hľadaní. Pri výstupe (či vstupe do seba) nie je čas na okázalé gestá, hovorí sa málo, no prežíva intenzívne. Keď niekto odíde, vždy sa môže vrátiť. Tak, ako sa po smrti otca vráti Pietro. Podľa jeho poslednej vôle postavia s Brunom vysoko v horách dom, ktorý sa stane zásadnou odpoveďou na otcovu otázku z detstva: „Tvárme sa, že voda je čas, ktorý plynie. Ak tu, kde sa teraz nachádzame, je prítomnosť, čo myslíš, kde sa nachádza budúcnosť?“

Alena Štrompová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Silný príbeh spod končiarov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems