Leto vo Východoslovenskom múzeu

| Umenie | 29. 6. 2018

Nielen umenie, ale aj úkryt pred letným slnkom nájdete častokrát v príjemných a chladnejších priestoroch múzeí či galérií. Východoslovenské múzeum ponúka farebnú výstavu Zuzany Roskoványovej, príbeh vzniku divadelného kostýmu, čaro habánskej keramiky či fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov.

Výstava Život je bláznivý karneval predstavuje diela košickej maliarky Zuzany Roskoványovej. Autorka mladšej generácie stvárňuje prírodu, mestské zákutia, žánrový výjav, ženské telo či kone v trysku. Nehľadajte v nich však malebnosť, idylickosť a krásu, ale skôr živel svetla a vzduchu. Zuzanine diela sú plné dynamiky, pohybu, farieb a života. Vidieť ich môžete do 12. augusta 2018 v Galérii Bašta na Hrnčiarskej 7 v Košiciach.

Habánska keramika zo zbierok VSM
V 16. a 17. storočí sa na západnom Slovensku remeselne činili potomkovia nemeckých prisťahovalcov, takzvaní habáni. Venovali sa najmä džbankárstvu a vyrábali keramické predmety z jemnej hliny, ktorá sa po prvom pálení polieva nepriehľadnou glazúrou. Na jej povrch sa potom nanáša maľba v štyroch základných farbách (žltá, zelená, modrá, fialová). Na predmety vyrobené v habánskych dielňach v 17. až 19. storočí sa zamerala výstava Bieloskvúce poklady. Múzeum ňou prezentuje vlastnú zbierku keramických fajansových nádob, džbánov, fliaš, mís, tanierov a
lekárnických nádob, figurálne plastiky a figúrky majstra Ferdinanda Kostku z 19. a 20. storočia
a džbánkárstvo slovenskej proveniencie. Výstavu nájdete na Námestí Maratónu mieru 2 do 30. septembra 2018.

Živé pavúky a škorpióny
Na rovnakej adrese sa schádzajú aj nadšenci pavúkov a škorpiónov z tropických krajín. Medzi 40 živými exponátmi nechýbajú tarantuly a vtáčkare veľké ako ľudská dlaň, najväčší pavúk Theraphosa blondi či snovačka jedovatá, známa pod ľudovým názvom čierna vdova (Latrodectus mactans). Zo škorpiónov by sa veľkosťou mohol popýšiť škorpión obrovský (Pandinus imperator) a najväčšia mnohonôžka na svete Spirostreptus gigas, ktorá dorastá do veľkosti 40 cm. Exponáty sú uzavreté v sklenených teráriách, doplnené stručnými popismi o druhoch a ich živote. Výstava Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov trvá do 30. septembra na Námestí Maratónu mieru 2.

Divadelné kostýmy vtedy a dnes
Najnovším počinom múzea v spolupráci s Divadelným ústavom v Bratislave je výstava Z príbehu do príbehu – dizajnéri divadelného sveta. Dokumentuje takmer celé dejiny kostýmového výtvarníctva na Slovensku a našich javiskách. Zachytáva vznik divadelného kostýmu od počiatočného návrhu až po výslednú podobu na javisku a rozdielne prístupy i uvažovanie vybraných kostýmových výtvarníkov a výtvarníčok. Výstava je sprístupnená do 23. septembra na Námestí Maratónu mieru 2.

V ponuke múzea sú do 26. augusta aj výstavy ANNO 2008 či Vysoko na krídlach – Čo vieme o orlovi krikľavom. Pozvánku na Ľudové umenie MATYÓ nájdete TU.

Redakcia


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Leto vo Východoslovenskom múzeu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems