Kto na peci sedá, nikoho nestretá

Bábkové divadlo uviedlo novú inscenáciu a chystá festival Virvar

| Deti, Kultúra | 1. 6. 2018

Bábkové divadlo v Košiciach uviedlo 11. mája premiéru hry Valibuk a Laktibrada. Režisér Pavel Uher sa pri jej tvorbe inšpiroval rozprávkami Pavla Dobšinského, ale diváka prekvapil vlastným príbehom a rukopisom. Z Laktibrady urobil falošnú a zákernú ženu a Valibuka poslal do sveta samého, bez Miesiželeza a Skalymeľa. Valibuk po horách nielen buky váľal, ba aj nevestu hľadal. Nebola to hocijaká deva, ale odvážna princezná s menom Nebojsa. Nebála sa dokonca ani draka, ktorý ju väznil v podzemí. A čo by to bolo za rozprávku, keby ju statočný Valibuk nezachránil, draka na sto rokov nevyhnal a kráľovstvo nezískal. No nešlo to všetko len tak po masle, Laktibrada sa aj bez dlhej brady zlom činila, princeznú ukradla a Valibuka v pekle nechala. V slovenských rozprávkach však láska i dobro nad zlom a zradou víťazia. Ale kto na peci sedá a do divadla nezájde, nič sa o tom nedozvie!

Komu sa to nepáči, nech hercom prepáči
Slovenský režisér, scenárista, pedagóg a absolvent Divadelnej fakulty AMU v Prahe Pavel Uher pripravil inscenáciu, v ktorej mieša novodobý jazyk s krásnymi slovami Pavla Dobšinského. Malému divákovi približuje niekdajšiu ľudovú slovesnosť, ale nezabúda ani na súčasné trendy. A komu sa to nepáči, nech hercom prepáči! Tí sú v rozprávke len dvaja (Miroslav Kolbašský a Erika
Orgován Molnárová, alternácia – Andrej Sisák a Viktória Sedláková) a hrajú niekoľko postáv. O scénografiu sa postarala Eva Farkašová, o hudbu Vincent Jaš a dramaturgiu mal na starosti Ivan Sogel. Hra je určená pre divákov od 3 rokov a je súčasťou repertoáru Bábkového divadla v Košiciach.

Festival pre rodiny VIRVAR
Od 7. do 10. júna sa v Košiciach uskutočnia Dni bábkové divadla a hier pre rodiny Virvar. Podujatie vzniklo v roku 2013 s cieľom usporiadať v meste prvý festival profesionálnych bábkových divadiel. Odvtedy je najdôležitejšou udalosťou v sezóne Bábkového divadla. „Je to darček a poďakovanie pre našich divákov a fanúšikov za priazeň počas celej sezóny a má aj sociálny rozmer. Chceme, aby na festival prišli tiež rodiny zo slabších pomerov, a preto je vstupné bezplatné. Ktokoľvek tak môže zažiť štyri dni plné hier, zábavy, súťaží, aktivít, tomboly, sprievodného programu a divadelných predstavení. Mali sme tu už súbory z Ruska, Číny, Japonska, Izraela a takmer všetkých európskych krajín,“ hovorí manažér divadla Martin Konečný. Tento rok do Košíc prídu divadlá z Maďarska, Čiech, Poľska, Ukrajiny, Nemecka, Grécka a Slovenska. Súčasťou programu je aj Veselý sprievod mestom, výstava bábok, interaktívne hry a súťaže pre deti, vystúpenie s balónmi, burza kníh, darovanie krvi, koncerty, workshop modelovania z hliny a žonglovania či kurz lukostreľby.

Viac info nájdete na bdke.sk.

Gabika
Foto: BDKE


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kto na peci sedá, nikoho nestretá

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems