Kniha pre nezbedníkov

| Literatúra, Stĺpček | 1. 6. 2018

Dvojica mien Marta Hlušíková a Juraj Martiška je v beletrii zameranej na detského čitateľa značkou kvality. Stačí zobrať knihu do ruky a úsmev zastavia až uši. Typické Martiškove ilustrácie vdychujú život stranám, ktoré sa listujú až príliš rýchlo. A to v tom najlepšom zmysle slova, pretože Marta Hlušíková dobre rozumie svojim čitateľom. Vždy im namieša príbehy, ktoré sa priam hltajú. Ale nikdy sa neprejedia.

Už len názov najnovšieho dielka Len sa teš, Pampúch zaváňa poriadnym šibalstvom so štipkou škodoradosti. A keď sa do toho prikmotrí veselý dedulo a dedko, zrodí sa priam ukážkové beťárstvo. Nie, nie, nepomýlila som sa. Hlavný hrdina, školák Mišo, býva v domácnosti okrem rodičov aj s pradedkom a dedkom. A kto pozná diela Marty Hlušíkovej, tak už tuší, že tento príbeh bude dvojnásobná psina. Autorka vkladá starých rodičov do svojich diel ako plnohodnotnú zložku rodinného „odboja“ – uvedomujú si vek a často na jeho adresu vtipkujú, majú svoje trápenia a veľa skúseností, no sú tými najlepšími parťákmi pre svojich vnukov. Vždy poradia, pochopia nechuť do školy, porozprávajú zaujímavé zážitky z minulosti. Alebo sa stanú členom tajného spolku ako dedulo Vincent. Pomôže vymyslieť šifrované písmo a rokmi overenú fungujúcu pomstu pre zákerného Pampúcha. Veru, má sa na čo tešiť!

Útla, krásne ilustrovaná kniha je ako stvorená na letné čítanie pre všetkých nezbedníkov od osem rokov. Ponúka sled úsmevných príbehov, ktoré Kubo a Mišo prežijú počas niekoľkých školských dní. Dielo sa výborne číta nielen vďaka dynamickému deju s nečakanými situáciami, ale i rozprávačskému talentu autorky, ktorá nezabúda na detský slang a vtipné slovné spojenia charakteristické pre daný vek. Hlušíkovej knihy nedidaktizujú, nepoučujú. Prostredníctvom rozhovorov detských hrdinov so starými rodičmi alebo poučením sa protagonistov na vlastných chybách usmerňujú k hodnotám. A to je i na tomto „pampúchovskom“ rozprávaní výsostne sympatické. Vrelo odporúčam.

Alena Štrompová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kniha pre nezbedníkov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems