Vegánske hody budú na Kasárenskom námestí

| Pozvánky | 18. 5. 2018

Vegánske hody sú vyhľadávaným festivalom výborného jedla a ušľachtilej myšlienky. Ich zásadným poslaním je osveta ochrany zvierat a životného prostredia.

Na minuloročné Vegánske hody v Košiciach si pamätáme presne. Bola slnečná nedeľa, bežal sa Medzinárodný maratón mieru, cez centrum mesta sa takmer nedalo prejsť a pri Kine Úsmev sa kuchtili špeciality bez mäsa, mlieka, vajec, dokonca aj bez medu. Človek by ani nepovedal, aké fajnoty sa dajú navariť bez prísad živočíšneho pôvodu. Najedli sme sa dosýta a domov sme odchádzali s novými inšpiráciami. Ak ste jesenné Vegánske hody nestihli, reparát môžete urobiť 3. júna od 10:00 do 21:00 na Kasárenskom námestí v Košiciach.

Jedlo, kozmetika, kuchári a blogeri
Vegánske hody 2018 prinesú do Košíc najlepšie slovenské reštaurácie a obchody s vegánskymi potravinami a kozmetikou netestovanou na zvieratách. Predstavia sa vám kuchárske talenty, blogeri i blogerky so svojimi kulinárskymi šou a aktivisti povedú prednášky na tému ohľaduplnej kuchyne bez živočíšnych výrobkov. Alicja Czerwińska z Poľska porozpráva o organizáciách a jednotlivcoch, ktorí sa denne starajú o domáce zvieratá, ale poukáže aj na potrebu ochrany tých hospodárskych. A nemusíte byť ani 100% vegetariánmi či vegánmi, aby ste im pomohli. Marcel z neziskovej organizácie Nerob cirkus sa zameria na utrpenie zvierat v cirkusoch a predstaví ciele organizácie, ako aj napredovanie ich kampane za zákaz cirkusov. Známa blogerka, modelka a copywriterka Nikoleta Kováčová, ktorá sa venuje vegánstvu na svojom YouTube kanále ako Surová dcérka, sa zameria na tému Kozmetika bez zvierat: Ako sa zorientovať v netestovaných a vegánskych produktoch. Kuchársku šou predvedie Petra Sabolová, autorka blogu veggiesway.com. Vegetariánkou je šesť rokov a postupne prechádza na vegánstvo. Pracuje v gastronómii a na hodoch pripraví vegánske menu – superfood šalát, indický dahl s chrumkavou quinoou a sladké tzv. dúhové pralinky. Miroslav Demjan alias Varíme Vegánsky návštevníkom ukáže, ako si pripraviť chutnú, jemne pikantnú cícerovú nátierku. Program sa postupne aktualizuje a nájdete ho na veganskehody.sk.

Na festivale sú zakázané jednorazové plasty a používajú sa umývateľné poháre a jednorazový kompostovateľný riad. Vstup na festival je zadarmo, platíte len za zakúpené jedlá a produkty.

Tretí ročník Vegánskych hodov v Košiciach organizuje nezisková organizácia Vegánske hody, ktorá sa dlhodobo snaží o osvetu ochrany zvierat a životného prostredia. Zakladateľ združenia Martin Smrek so svojím tímom spravuje webovú stránku veganskehody.sk, štyrikrát do roka organizuje rovnomenné podujatie v Bratislave, Žiline aj v Košiciach, prezentáciami, prednáškami aj článkami zvyšuje povedomie o alternatívnych formách stravovania šetrných k životnému prostrediu a ohľaduplných k zvieratám.

Gabika


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vegánske hody budú na Kasárenskom námestí

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems