Urobte si výlet do vínnych pivníc medzi stromami agátu

| Pozvánky | 4. 5. 2018

Agátový háj v obci Malý Horeš je miesto, kde kvitne agát a zreje domáce víno. Medzi stromami sa ukrýva až 380 pivníc a majitelia niektoré z nich otvoria 19. mája pri príležitosti festivalu Vôňa agátu. Okrem vín ponúknu aj malohorešský plnený béleš.

Agátový háj na juhovýchode Slovenska ukrýva v zajatí stromov 380 pivníc vyhĺbených do tufu a andezitu. Vraví sa, že v dávnejšej minulosti slúžili ako útočisko domácemu obyvateľstvu pred krvilačnými Tatármi. Neskôr, už v menej turbulentných časoch, sa z nich stali priestory na zretie vína, ktoré je pýchou miestnych výrobcov. Malohorešské vína nenájdete v supermarketoch a ich prírodná chuť je taká špecifická, že by ju mal okúsiť každý zberateľ nevšedných zážitkov. A ochutnať ich môže 19. mája na podujatí Vôňa agátu. Tento gastronomicko-kultúrny festival umožní návštevníkom nahliadnuť do domácich pivníc, porozprávať sa s vinármi a pestovateľmi, ochutnať vína a typickú miestnu špecialitu – malohorešský plnený béleš.

Na festival bez auta
Novou možnosťou, ako sa dostať na Vôňu agátu a k tomu spoznať aj ďalšie zaujímavé zákutia v okolí, je celodenný autobusový výlet. Autobus vyrazí z Košíc v sobotu ráno o 8:15 a zastaví sa v kaštieli v Bieli, v Soľnom dome vo Veľkých Trakanoch, vo Veľkom Kamenci či v kaštieli v Borši, kde sa narodil vodca posledného protihabsburgského povstania František Rákoczi II. Lístok na výlet sa pohybuje od 15 do 46 eur a v cene je doprava, služby sprievodcov, vstupné na festival a ochutnávka vína.

Lístky a bližšie informácie dostanete v Regionálnom informačnom bode v Košiciach alebo cez www.terraincognita.sk.

Viktor Wurm, Košice Región Turizmus
Foto: Dominik Babušík


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Urobte si výlet do vínnych pivníc medzi stromami agátu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems