Ako zmizli boginky?

| Literatúra, Stĺpček | 4. 5. 2018

Aj keď predstavovaná kniha nepatrí k úplným novinkám na knižnom trhu, určite je jeho osviežením. V nadchádzajúcom období čoraz viac vyhľadávame chladivé studne, studničky, jazerá či plesá. Mnohé z nich sú už po stáročia opradené tradovanými povesťami. Ukrývajú nešťastné víly, odmietnutých vodníkov, pamätajú vyčíňanie zlomyseľných škriatkov, ba dokonca aj slovenských drakov. Sú liečivé, zázračné, no i nevyspytateľné a nebezpečné. Sú očami krajiny. Vo svojich modrých, zelených či sivastých dúhovkách zrkadlia nielen prírodnú scenériu, ale ako Igor Válek v úvode knihy podotýka, dejiny, tradície a charakter slovenského ľudu.

Autor Povestí o slovenských jazerách, plesách, studniach i studničkách zaplnil ďalšie biele miesta v jeho koncepcii knižnej série o slovenskej vode. V edícii Povesťová mapa Slovenska pribudli k prózam o slovenských riekach, neskôr liečivých prameňoch a kúpeľoch už aj spomínané studne, jazerá a plesá. Chýbajú vám majestátne či nepoznané vodopády? Odkrývanie ich príbehov je prisľúbeným autorským zámerom. Zatiaľ sa vyberme k vodným plochám, ktorých tradovaný pôvod nám Igor Válek odhalil.

Publikácia je rozdelená na tri časti. Lá(s)kavé oči Slovenska sú synonymom pre Jazerá – zrkadlá krajiny. Čaká nás napríklad Čvachtoš z Počúvadla alebo Utopená dračica a Guldanov dráčik. V druhej časti sa pozrieme do očí veľhôr. Dozvieme sa, ako zmizli boginky a koľko sĺz je potrebné vyplakať na vznik tatranského plesa. Posledná časť knihy pozýva osviežiť sa v studničkách pokladaných za zdravie i symbol. Do ich vôd načierali sedliaci, králi, Jánošík, ale aj známa štúrovská družina.

Slovníček menej známych výrazov pomáha pri porozumení textu, ktorý je príjemne dynamický a pútavo vyrozprávaný, odrážajúc tvorivé skúsenosti Igora Váleka. Poznámky v závere zbierky dotvárajú ucelený obraz spomínaných miest o potrebné historické a zemepisné fakty. Ako táto, aj ostatné autorove zbierky povestí môžu byť výborným tipom na výlet s nádychom tajomstva.

Alena Štrompová


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Ako zmizli boginky?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems