Príroda len tak naoko

| Editoriál | 20. 4. 2018

Ak ste niekedy hľadali dom či pozemok, asi ste sa stretli s novodobým fenoménom – pracovne ho nazvem prírodný minimalizmus. V preklade to znamená, že súčasný trend je mať čo najmenší dvor a na ňom čo najmenej rastlín, drevín, ovocia a zeleniny, o ktoré sa treba starať. Stačia tujky, lehátko, gril a bazén. Aj realiťák vám povie – Pani, načo až 15 árov? Kto to bude kosiť, hrabať a obhospodarovať?

Máme zvláštne priority. Potrebujeme dva mobily, dve autá, desať párov topánok, plnú chladničku potravín a počítače plné dát. Ale pri dome nám stačia tujky a lehátko. Radšej, ako sekať trávnik a hrabať dvor, sa zavrieme do klímou prevzdušnenej posilňovne a na bežiacom páse spaľujeme prebytočné kilá. Z posilky na treťom zídeme výťahom a sadneme do auta. Lebo je ťažká doba a sme unavení.

Naši starí rodičia veľa pracovali. V dome, na dvore, lúkach, v lesoch. Denne sa veruže nachodili, aj nakosili, drevo rúbali, o zvieratá sa starali a predsa viac vládali. Oni sa hrbili nad hriadkami, my sa krivíme za počítačom. Nedovidíme ďalej ako na plot za tujkami a sme unavení. Lebo je doba stresu. Súhlasím, ale možno mám recept, ako so stresom bojovať. Čo tak vyjsť na slniečko a pohrabať dvor? Obkopať záhony plné tulipánov a presadiť paradajky? Ovoňať orgován, pozbierať jablká a potešiť sa vôňou čerstvo nakosenej trávy… Pri dome vytvoriť jazierko, z ktorého sa napoja včely a v hŕbe suchých konárov ubytovať ježka, ktorý požerie neprajné húsenice?

Človek sa tisíce rokov hýbal v prírode a požíval jej prirodzené bohatstvo. My sme ho za posledné dve dekády posadili na zadok medzi štyri steny, nakŕmili umelými mňamkami a čakáme, že jeho organizmus si zvykne. No nepociťuje práve z toho ten nekonečný stres a únavu?

Týmto editoriálom nechcem zovšeobecňovať, ani zveličovať. Ale ak ste sa v ňom našli, tak je načase o tom aspoň popremýšľať…

Gabriela Krestián Kuchárová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Príroda len tak naoko

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems