Aj stromy majú internet

| Literatúra, Stĺpček | 6. 4. 2018

Apríl je považovaný za mesiac lesov. Ako nadšenca prírody ma nesmierne tešia ožívajúce mestské parky a lesoparky. Jarné slnko vyťahuje z domu stále väčšie množstvo ľudí. Zamrznuté úsmevy strieda radosť chodcov, bežcov, cyklistov či iných športovcov. Doteraz mám v pamäti odporúčanie rodičov, aby som objala stromy, keď ma na turistike premôže únava. Vraj dodajú energiu a upokoja myseľ. Tento láskavý zvyk mi ostal doteraz. Áno, do parkov chodievam vystískať stromy. Nevedela som, že to nie je len dobrácka obyčaj.

Minulý rok ma upútala kniha lesníka Petra Wohllebena s názvom Tajný život stromov. Vysoko oceňovaná, skúsenosťami a vedomosťami nabitá publikácia, ktorá razom zmení pohľad na flóru. Vizuálne tipy môže odradiť hutný text bez fotografického materiálu, no autorský štýl je naozaj očarujúci. O to viac ma preto uchvátila jedna z najnovších Wohllebenových kníh. Tematicky nevybočuje, iba redukuje obsah a prispôsobuje jazyk mladším čitateľom. Bohato ilustrovaná, fotograficky pútavá kniha Počuješ rozprávať stromy? je v oblasti populárno-náučnej literatúry ďalším čitateľským skvostom. Ako autor priznal, písanie a fotenie tejto publikácie ho veľmi bavilo.

Čo-to viem o stromoch zo školských čias. No nikdy som ich „nepočula“ hovoriť takou jasnou rečou ako pri Wohllebenovi. Nepovažovala som ich za skutočne živé organizmy, ktoré sa medzi sebou dorozumievajú veľmi sofistikovaným systémom, navzájom si podávajú informácie o škodcoch, chorobách či množstve vody v pôde. Netušila som, že si navzájom odovzdávajú živiny, keď jeden z nich hynie, že celý ich život sa krúti okolo vyrábania cukru. Som fascinovaná zo spolupráce húb a stromov. Mimochodom, stromy sa potia, majú vyrážky, cítia bolesť i strach, vedia vodou šetriť a na jar je zaujímavé k nim priložiť stetoskop. A vôbec nie sú pozadu, pretože „ich“ hubový a koreňový internet len málokedy „spadne“.

S knihami Petra Wohllebena les doslova ochutnávame. Ponúka jeho objavovanie a počúvanie s množstvom kvízov a nápadov pre šikovné ruky, ktoré za 26 rokov sprevádzania lesmi nadobudol.

Alena Štrompová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Aj stromy majú internet

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems