Teraz na východe

| Editoriál | 23. 3. 2018

Číslo 29 vraj prináša neistotu, varuje pred zradou a podvodmi, nespoľahlivými priateľmi, nečakanými nebezpečenstvami, hlbokým zármutkom a starosťami. Keď sa tak pozerám na piatkové námestia, niečo na tej numerológii bude. Od 89-teho prešlo 29 rokov!

Pozerám sa online, pretože ležím s nevyliečenou ranou po operácii nohy. Dotýkajú sa ma zimomriavky a vravím si – aspoň čosi by som mala urobiť. Vyberám šablóny so Zajtrajšími novinami a začínam listovať. 137 čísel, 2231 strán, stovky výnimočných, snaživých a aktívnych respondentov. Čo človek, to motivácia do života. Až neviem, kam sa pozrieť skôr. Na nevidomú tanečnicu? Arteterapeutku, ktorá pomáha malým onkologickým pacientom? Mladú špecialistku na umelú inteligenciu alebo na autorku najväčšieho festivalu súčasného umenia na Slovensku? Začať by som mohla šikovníkmi, ktorí pre Košice získali titul EHMK 2013. Pokračovať spisovateľmi, komiksovými mágmi, výtvarníkmi, fotografmi, dizajnérmi, handmade umelcami, spevákmi, hercami, riaditeľmi galérií, divadiel a kultúrnych centier. Lebo také v Košiciach máme. Tabačku Kulturfabrik nám závidia aj kamaráti z Bratislavy a najžiadanejšiu francúzsku speváčku ZAZ ohúrili Kasárne/Kulturpark. Veď hádam tú cenu Stavba roka v súťaži CE.ZA.AR. 2013 nezískali náhodou. Ceny a tituly sú samostatnou kategóriou. V Košiciach sa ich totiž nakopilo. EHMK 2013, Európske mesto športu 2016 či najnovšie UNESCO Creative City of Media Arts. Aby som ulahodila aj antititulovým čitateľom, spomeniem ešte cenu Oskára Čepana, ktorá sa tu konala v roku 2015, každoročný Art Film Fest plný známych hercov a režisérov či svetové prvenstvá pre biomedicínskeho profesora Jozefa Živčáka. Tento pán so svojím tímom vyrába unikátne implantáty a vďaka nim vracia pacientov do života. Až mi je ľúto, že nemôžem ani zďaleka spomenúť všetkých, ale stĺpček sa míňa. A svoje miesto v ňom si zaslúžia ešte Študentské esá. Túto rubriku sme zaviedli s malou dušičkou v roku 2017 a nestačíme sa diviť, aká aktívna a úspešná generácia nám tu rastie. Študáci vytvárajú startupy, získavajú ceny a Košice reprezentujú vo svete. Keď sme pri svete, isto ste zachytili, že máme nové letecké spojenie s Nemeckom. Zahlasovali za neho nielen Košičania, ale aj spolufandiace Slovensko. Jednoducho sme sa spojili. Tak ako v 89´ a ako sa spájame teraz na námestiach…

137 čísel, 2231 strán, stovky výnimočných, snaživých a aktívnych respondentov. Tento editoriál je len malým zlomkom toho, čo sa za vyše šesť rokov napísalo v Zajtrajších novinách a udialo v Košiciach. Zdá sa niekomu z vás, že tu NIČ nie je?

Gabriela Krestián Kuchárová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Teraz na východe

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems