Billy Barman a dievčatá zo SĽUK-u

| Hudba, K13 a VÝMENNÍKY | 9. 3. 2018

Kapela Billy Barman vyráža na turné so speváčkami SĽUK-u. Výsledkom tejto zaujímavej fúzie budú špeciálne akustické koncerty, v ktorých sa slovenská alternatíva spojí s folklórom. Nie je to však prvýkrát. Jeden spoločný koncert odohrali minulý rok vo Vysokých Tatrách a práve tam sa dohodli na spoločnom Potichu tour. V Košiciach sa zastavia 7. apríla v Kasárňach/Kulturparku.

Bratislavská kapela Billy Barman vystúpila 1. septembra 2017 spoločne so speváčkami zo SĽUK-u na Téryho chate vo Vysokých Tatrách, a to bez použitia mikrofónov a ozvučenia. Niektorí návštevníci koncert opisovali ako nebeský zážitok, a nielen preto, že boli v nadmorskej výške 2015 m n.m. Na ten deň si spomína aj člen kapely Jozef Vrábel: „Koncert na Térynke bol dosť improvizovaný. V podstate sme mali iba dve krátke skúšky. Nové pre nás bolo, že sme hrali bez akéhokoľvek ozvučenia. Čiže sme to celé museli prekričať, čo pri niekoľkých stovkách ľudí nebolo ľahké. Vzdialenejší diváci asi veľa nepočuli. Napriek tomu to bol fantastický zážitok, na ktorý sa nezabúda, jednoducho, koncert na úplne magickom mieste – veľmi silné.“ A bolo to až také silné, že tam vznikol nápad na Potichu tour. „Myšlienka spojiť sily so SĽUK-om skrsla ešte pred niekoľkými rokmi. Poznáme sa totiž dobre so šéfom umeleckého kolektívu Jurajom Hamarom a často sme sa o tom bavili. Prvýkrát sme s dievčatami vystúpili asi pred piatimi rokmi na jednom vianočnom koncerte, neskôr účinkovali v našom klipe ku skladbe Vrkoče, až sme sa napokon spojili 1. septembra v rámci festivalu Tatra Flowers na Téryho chate. Tam vlastne vznikol koncept Potichu, s ktorým teraz vyrážame na turné,“ hovorí Jozef Vrábel a na otázku, či je pre kapelu náročné odohrať koncert len s akustickými nástrojmi, odpovedá: „Určite. Vždy je ťažšie hrať potichu, udržať pozornosť poslucháčov, neuspať ich. A, samozrejme, akustické nástroje poskytujú užší okruh zvukov, farieb, čiže bude to výzva.“

Foto: Branislav Hanus

Úplne iný Billy
Na koncerte odznejú autorské skladby kapely v akustickej úprave a ľudové piesne vo vlastnej úprave piatich speváčok zo Slovenského ľudového umeleckého kolektívu. V niektorých pesničkách sa spoja a vytvoria tak zaujímavé fúzie. „Celé turné bude pre nás veľmi špeciálne, keďže to bude úplne iný Billy Barman. Ľudí by sme radi pozvali na všetky koncerty, pretože toto tak skoro už neuvidia,“ hovorí na záver Jozef Vrábel. Turné sa začína 17. marca v Trenčíne a končí 17. apríla v Brne. Kapelu potom čaká práca na nových skladbách, festivalové leto, koncerty v niekoľkých amfiteátroch a oslavy dvoch prírastkov! Držíme palce a vidíme sa 7. apríla o 20:00 v Kasárňach/Kulturparku.
Lístky kúpite v predpredaji za 13 eur na predpredaj.sk, v deň podujatia zaplatíte 15 eur.

Billy Barman je jedna z najúspešnejších alternatívnych kapiel na Slovensku, dôkazom čoho je aj päť víťazstiev v ankete Radio_Head Awards. Na konte má tri albumy, ostatný s názvom Dýchajúce obrazy vyšiel v novembri 2016. Minulý rok koncertovala s Katarziou a teraz sa v rámci turné Potichu zastaví v šiestich slovenských a dvoch českých mestách.

Gabriela K. Kuchárová


Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Billy Barman a dievčatá zo SĽUK-u

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems