Omaľovánka plná krojov

| Tipy z redakcie | 9. 2. 2018

,,Človek v kroji nebol anonymný. Svojím odevom hlásal príslušnosť k určitej dedine. Zároveň sa cítil byť viazaný jeho zvyklosťami, morálkou a mal povinnosť zachovať dobré meno svojho spoločenstva. Kroj duchovne spájal ľudí. Každý mal právo nosiť krásny kroj, ktorý ho povznášal, dával dôstojnosť, noblesu“ (Karol Plicka).

Michaela Dominová vytvorila koncom minulého roka netradično-tradičnú omaľovánku plnú krojov z východného Slovenska. Určená je najmä pre deti, ale farbičky do ruky môžu vziať i dospeláci. „Nepáčilo sa mi, čo moje dcérky vymaľovávajú v škôlke. Nosili domov princezné či postavičky z disneyoviek. Keď som hľadala po obchodoch nejaké pekné slovenské omaľovánky, bolo ich málo. Tak som si povedala, že treba potešiť svoje deti. Chcela som niečo nenapodobiteľné, aby bolo jasné, že to je NAŠA omaľovánka. Rozhodla som sa pre kroje. Sú rozmanité, krásne a farebné. Deti by mali poznať svoju históriu, a kroje do nej patria,“ prezrádza Michaela zdroj inšpirácie a vysvetľuje, čím ju oblečenie našich prastarých mám fascinuje: „Ak si pozriete kroj naživo, uvidíte, že je celý ručne ušitý, nariasený aj povyšívaný. Dnes sa obliekame do anonymných vecí z rôznych materiálov, ktoré ani nevieme odkiaľ pochádzajú a kto ich ušil. Máme plné obchody, skrine, ale aj skládky. Dievčatá v Prešove sú oblečené tak isto ako v Bratislave či Budapešti.“

Slovenský suvenír
Inšpirácie do omaľovánky hľadala Michaela v knihách, na fotografiách, v múzeách či na folklórnych festivaloch. „Kroje sa od dediny k dedine veľmi líšia a ja som nevedela, kde začať. Preto som ich v maľovanke rozdelila do regiónov. Študovala som, čo je pre daný región typické, aká výšivka, technika, obuv či účes. Potom som kroj začala kresliť, ale zistila som, že najväčší problém je pekne nakresliť výšivku na takom malom kúsku oblečenia, akým sú rukávce či lajbel. Z kresby musí byť jasné, že je to, napríklad, výšivka na kabátiku, ale musí sa dať aj jednoducho vymaľovať. V omaľovánke je ku každému kroju nakreslená mapka s vyznačením regiónu a obce, z ktorej pochádza. Na poslednej strane je krátka informácia o histórii odievania a poetická výpoveď Karola Plicku. Všetky texty sú aj v anglickom jazyku, pretože si myslím, že omaľovánka môže byť zaujímavým suvenírom. Keďže som ekológ-amatér, kresby sú na recyklovanom, nebielenom papieri, ktorý je bezpečný pre deti aj prírodu.“
Zámerom Michaely je, aby deti hravou formou získali vzťah ku kultúre a histórii. „Pre väčšinu z nich nie je folklór zaujímavý a nepôjdu za ním dobrovoľne do múzeí. Preto som chcela kroj preniesť do každodennej činnosti, ktorú deťúrence robia rady – maľovanie a kreslenie.

Prvý diel omaľovánky s krojmi východného Slovenska si môžete zakúpiť v kníhkupectvách, cez zdravica.sk alebo sashe.sk/zdravica. Do konca februára chce Michaela stihnúť aj pokračovanie s krojmi zo stredného Slovenska.

Eva Barnišinová
Foto: Jana Míková


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Omaľovánka plná krojov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems