Irán očami cestovateľa

| Cestovanie, Pozvánky | 9. 2. 2018

Život v bývalej Perzskej ríši láka svojou orientálnou atmosférou množstvo cestovateľov, ktorí milujú históriu siahajúcu od staroveku až po súčasnosť. Irán má však vo svete pomerne zlé meno a mnohí si ho zamieňajú s Irakom. No nenechajte sa oklamať a vypočujte si cestovateľa Michala Gimerského. V HalmiSpace porozpráva o skutočnom živote a krásach Iránu.

Šatka a dlhé nohavice
Krajina má prísne zákony a pravidlá, no je bezpečnejšia ako hociktorá iná dovolenková destinácia. Nemôžete do nej priniesť alkohol, časopisy a videá so zakázaným obsahom, a v pase nesmiete mať izraelskú pečiatku. Ženy musia mať šatku na hlave, dlhé oblečenie a nohavice, muži v každom prípade dlhé nohavice. „Aj keď sa môže zdať, že sú tieto pravidlá dosť obmedzujúce, ako turista nakoniec zistíte, že nijako neovplyvnili vaše cestovanie po krajine,” hovorí cestovateľ Michal Gimerský. Iránci sú podľa jeho slov veľmi priateľskí a cudzincom nápomocní.

Pre mnohých nepoznaný kúsok sveta
Najvyhľadávanejšou destináciou je mesto Mašhad s hlavnou iránskou mešitou. Ročne ju navštívi okolo 25 miliónov pútnikov. V Isfaháne môžete obdivovať stredoveké kamenné mosty i najväčšie iránske námestie a v meste Yazd spleť historických hlinených ulíc a domov. Starobylou atmosférou vás očarí archeologická lokalita Persepolis – niekdajšie sídelné mesto perzských panovníkov, ale aj mesto básnikov Širáz s ružovou mešitou, perzskými záhradami a s najpríjemnejším bazárom v Iráne. „Ak ste niekedy zažili turecké bazáre, tie iránske sú ešte orientálnejšie a exotickejšie,“ priznáva Michal. Okrem oblečenia na nich nájdete obrovské množstvo orieškov, sušeného ovocia, korenia či čajov.

Cestovateľská prednáška spojená s ukážkou fotografií a ochutnávkou tradičnej iránskej pochúťky sa uskutoční 27. februára o 18:00 v HalmiSpace na Hlavnej 21. Lístky stoja 4 eurá, kúpiť ich môžete priamo v HalmiSpace.

Jarmila G. Gaľová
Foto: Michal Gimerský


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Irán očami cestovateľa

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems