Hľadá sa snehuliak!

| Kultúra | 23. 2. 2018

Bábkové divadlo v Košiciach uviedlo po dlhom čase hru so zimnou tematikou. Určená je deťom od piatich rokov, ale z vlastnej skúsenosti môžeme povedať, že humorné chvíle zažijú v divadle i rodičia. Režisér a scenárista Peter Palik do nej zakomponoval množstvo súčasných odkazov a posolstiev – bezdomovcov, recykláciu, zimnú olympiádu či hľadanie špinavého snehuliaka. A nie žltého! Ten sa zrejme odplavil na Snehuliacke ostrovy. Alebo ho zjedli Snehozemštania? Či nebodaj ho lapila jar?

Zimné starosti i radosti
Čo sa stane, ak sa na jednom pódiu objaví stará vaňa, záchod, chladnička a pirátsky klobúk? A keď tuláčka Boni zistí, že zmizol jej malý čierny jednodňový snehuliak? Začne sa veľké dobrodružstvo! Štyria bezdomovci sa rozhodnú plaviť na biele miesta na mape a stretnú tam tajomných Snehozemšťanov – národ, ktorý prežil od doby ľadovej a uctieva vodu. Na Snehuliackych ostrovoch si pozrú vysielanie Televízie Frozen II a relácie Polárka – mimochodom, kto nebol v Polárke, akoby ani nebol!, navštívia yetiho, ktorý pozná všetkých snehuliakov a zavítajú aj do ďalekej Snehozeme. Hľadá sa snehuliak! je podarená rozprávka plná posolstiev, slovných hračiek a humoru. Peter Palik ju vytvoril pre Bábkové divadlo v Košiciach a inšpiroval sa knihou Jána Uličianskeho Snehuliacke ostrovy. No oveľa silnejší je režisérov autorský rukopis a nápad vyrobiť rekvizity, bábky aj kulisy z recyklovateľných materiálov. Malí návštevníci uvidia, že vo vani sa môžu plaviť do diaľav, zo záchodu je parádny stolík a že z plastových fliaš či nádob na aviváž sa dajú vyrobiť autentické bábky. Skamarátia sa s tulákmi a pochopia, že aj bezdomovci majú svoj domov. Lebo ten je všade tam, kde sa radi vraciame a máme svojich priateľov! Inak, viete, že snehuliak má mrkvový nos, tri gombíky a hrniec na hlave vďaka trom sudičkám?

Kvalitná zostava
V hre Hľadá sa snehuliak! účinkujú Erika Orgován Molnárová, Jana Štafurová, Juraj Fotul, Miroslav Kolbašský a Peter Creek Orgován. O dramaturgiu sa postaral Ivan Sogel, úžasnú prácu na scénografii odviedla Lenka Kadlečíková a hudbu skomponoval Martin Geišberg. Hra bude súčasťou repertoáru Bábkového divadla v Košiciach, kvôli konkrétnym termínom sledujte program Zajtrajších novín alebo stránku bdke.sk.

PS: Všetci snehuliaci sú zo snehu, a preto by sa medzi nimi nemali robiť rozdiely!

Gabika
Foto: www.bdke.sk


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Hľadá sa snehuliak!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems