Deti vyskúšajú techniku „plesnivých“ džínsov a vymyslia frajerské nášivky

| K13 a VÝMENNÍKY, Móda | 29. 1. 2018

Začiatkom októbra 2017 spustili Košické kultúrne centrá K13 v spolupráci s módnou návrhárkou Janou Polak detský workshop zameraný na módu a kreativitu. Volá sa Fashion KidLab a tentokrát sa sústredí na módu Česko-Slovenska.

Prvé kúsky z Fashion KidLabu zameraného na módu Česko-Slovenska predviedli deti na Košice Fashion Week 2017. Foto: KFW 2017

Úspešnej košickej návrhárky sme sa opýtali, prečo práve retro téma? „Každý rok prinášame do našich stretnutí ucelenú koncepciu s vlastným príbehom v pozadí. Aj preto má projekt výpovednú hodnotu a svoje hrdé miesto medzi množstvom detských aktivít kreatívneho charakteru. Tému vymyslel riaditeľ K13 Ján Kováč a ja som sa ňou ihneď nadchla. Veď v roku 2018 si pripomíname 100. výročie vzniku ČSR a toto obdobie je pre mnohých rozporuplnou retrospekciou životov a osudov, je silnou autentickou výpoveďou a inšpiráciou zároveň, nielen v oblasti odevného priemyslu. V auguste 2017 som v Bratislave navštívila výstavu s názvom Nech šije! Mapovala slovenskú módu v období rokov 1945 – 1989 a hneď som vnímala jej silu. Zanechala vo mne pocity a dojmy, ku ktorým sa teraz v podobe inšpiratívnych tém pre KidLab s radosťou vraciam.“ Celý česko-slovenský Fashion KidLab je rozdelený na niekoľko kolekcií: „Prvú tému s názvom KRAVATA TROCHU INAK sme úspešne prezentovali na košickom Fashion Weeku 2017. Kolekcia vznikla z nepotrebných kravát. Deti ich pomocou gombíkov, kúskov zvlneného papiera, rôznych zipsov a stužiek či plastových vrchnákov premenili na originálne doplnky. Vtipné kravatové tváre vyčarovali úsmev nielen ľuďom v hľadisku na módnej prehliadke, ale aj mne na každom našom stretnutí. A keďže inšpirácia nemá hranice, vymysleli sme aj avantgardné kravatové klobúky, z ktorých som bola nadšená. Druhú kolekciu s názvom RAMENAMI VPRED ovplyvnili módne chuťovky daného obdobia. Tvorili sme netradičné ramenné ozdoby a fantazijné brošne vyrobené zo zaváracích viečok. V decembri sme vytvárali vlastné módne časopisy podľa témy VĎAKA PANI BURDA, čiže módne odevy a doplnky sme navrhovali tak, ako to kedysi robila pani Burda,“ spomína Jana Polak.

Prvé kúsky z Fashion KidLabu zameraného na módu Česko-Slovenska predviedli deti na Košice Fashion Week 2017. Foto: KFW 2017

Disco, rifle a retro
KidLab na tému Móda Česko-Slovenska pokračuje aj v novom roku a nadchádzajúce kreácie oslovia najmä generáciu rodičov. Lebo podľa slov Jany Polak odhalia mnohé zabudnuté spomienky – študentské obdobia, prvé lásky, prvé džínsy, diskotéky či zahraničné piesne. „Nový rok sme začali témou DISCO, trblietavou a ružovou farbou, čo sa dievčatám páči. Vymýšľame rôzne aplikácie, lepíme ich na odevné súčiastky, konkrétne na postrihané pánske košele, aby sme ich renovovali vlastným spôsobom. Február bude patriť téme RIFLOVINA FOREVER a veľmi sa na ňu teším. Nielen preto, že s týmto materiálom rada pracujem aj vo svojom ateliéri, ale vidím v ňom nekonečné možnosti výtvarného spracovania. Vyskúšame techniku ,plesnivých‘ džínsov, vymyslíme ozdobné frajerské nášivky, zámerne deformujeme materiál v snahe docieliť rebelský a dekadentný efekt. V ďalších témach spracujeme RETRO vo viacerých podobách.“ A aký má workshop pre deti význam? „Sú stále zručnejšie a samostatnejšie, veď sa stretávame už štvrtý rok, a je to aj vidieť. Rozprávame sa o témach a ja s úžasom netrpezlivo čakám, ako zadania pochopia a interpretujú podľa vlastných schopností a súvislostí. Rodičia sú na svoje malé osobnosti hrdí a ja som im vďačná, že vnímali zmysel tohto projektu už vtedy, keď ich s očakávaniami prihlásili. Všetci sa navzájom dopĺňame, pridávam postupne zložitejšie techniky a informácie, rešpektujúc tak možnosti aj limity. Deti mi rastú pred očami a ja som na ne pyšná. Dôležité je nielen tvorivo pracovať, ale hlavne tvorivo myslieť, a to v akejkoľvek oblasti. Mať na veci nadhľad je predsa fajn,“ odpovedá Jana Polak.

Fashion KidLab funguje už štvrtý rok a má svojich stálych členov, ale deti sa naň môžu prihlásiť priebežne počas roka. Minimálny vek je 5 rokov. S Janou Polak sa stretávajú každý utorok od 17:00 do 19:00 v Kulturparku, v pavilóne Foxtrot.

Redakcia


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Deti vyskúšajú techniku „plesnivých“ džínsov a vymyslia frajerské nášivky

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems