Island: Čarovný ostrov s neobyčajným životom

| Cestovanie, Pozvánky | 25. 12. 2017

Zvláštny životný rytmus Islandu určujú lávové polia, nezbedné sopky, stovky vodopádov, tisícky oviec a trolovia, ktorí neradi vidia, keď im postavíte cez obývačku cestu. Žije na ňom národ so svojským zmyslom pre humor a vystihuje ho príslovie: „Je lepšie chodiť bosý ako bez kníh.“

Island je inou dimenziou a na jeho charakterizovanie obyčajné prívlastky nestačia. Na ostrove pod polárnym kruhom objavíte nádhernú prírodu, farebné domčeky, srdečných ľudí a atraktívnu kultúru plnú nezvyčajných zvykov. Podľa prieskumov až polovica opýtaných Islanďanov verí v existenciu elfov, trolov alebo huldufólkov a miestni si už dlhé storočia myslia, že vulkanické erupcie súvisia s ľudskými dušami, ktoré skončili v pekle. V roku 2010 ochromila leteckú dopravu v Európe sopka Eyjafjallajökull a v roku 2014 zasa chrlila gejzír lávy sopka Bárdarbunga. Na Islande je obrovské množstvo vodopádov a každý z nich má svoje čaro. Najznámejšie sú Glymur, Hraunfossar, Gullfoss a Dettifos. Tisíce turistov láka aj ľadovec Vatnajökull, ktorý zaberá 10% ostrova či lagúna Jökulsárlón plná ľadových krýh. Island je ostrovom, ktorý vás svojou krásou doslova opantá, a najmä od septembra do apríla, keď nad ním panuje polárna žiara Aurora borealis.

Cestovateľská prednáška
Profesionálny sprievodca Fero Michlík precestoval počas tridsiatich rokov množstvo krajín, no Island je pre neho stále srdcovkou a najpríťažlivejšou krajinou. Na cestovateľskej prednáške 10. januára o 18:00 v HalmiSpace na Hlavnej 21 porozpráva o severských fenoménoch a skúsenostiach s veľmi neobyčajným životom na Islande s krásnymi fotografiami v pozadí.

Jarmila Gaľová
Foto: Fero Michlík


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Island: Čarovný ostrov s neobyčajným životom

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems