SOUVENIRS – tri koncerty Dalibora Karvaya a Daniela Buranovského

| Hudba | 27. 11. 2017

Husľový virtuóz Dalibor Karvay a klavirista Daniel Buranovský predstavia repertoár z nového albumu Souvenirs na trojici koncertov v Bratislave, Trnave a Košiciach.

Návštevníci si vypočujú interpretačne náročné virtuózne husľové kompozície, napríklad Meditáciu z opery Thaïs J. Masseneta, Sonátu č. 2 S. Prokofieva, Souvenir L. Kupkoviča, Rondo romantico Ľ. Rajtera či Carmen-fantáziu F. Waxmana. Obzvlášť posledná spomenutá je pre Dalibora Karvaya výzvou: „Skladba patrí medzi technicky najnáročnejšie a veľmi často sa objavuje na súťažiach. Patrí k mojim najobľúbenejším. V roku 2002 som s ňou vyhral Cenu Eurovízie v Berlíne, koncert sa konal v Konzerthause, takže sa mi s ňou spájajú veľmi pozitívne emócie.“

Po skončení hudobného vystúpenia bude nasledovať prezentácia nového CD Souvenirs a autogramiáda. Album vznikol pri príležitosti udelenia Ceny Ľudovíta Rajtera za rok 2016 Daliborovi Karvayovi. Ocenenie už od roku 2006 získavajú mladí koncertní umelci, resp. komorné telesá a k hlavným kritériám pre jeho získanie patrí výnimočná kvalita umeleckého výkonu a aktívne prispievanie k rozvíjaniu aj zviditeľňovaniu slovenskej hudby a interpretačného umenia doma i v zahraničí.

Po Bratislave (27. novembra) a Trnave (28. novembra) vystúpi dvojica umelcov aj v košickej Východoslovenskej galérii 29. novembra o 19:00. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal (8 € v predpredaji, 10 € hodinu pred začiatkom koncertu, 6 € študenti, dôchodcovia a ZŤP).

Dalibor Karvay patrí k najvýznamnejším predstaviteľom slovenského interpretačného umenia. K jeho úspechom patrí víťazstvo na stretnutí mladých hudobníkov v argentínskej Córdobe (1996), cena Eurovízie – Grand Prix Mladý hudobník roka (2002), prvé miesto na Medzinárodnej súťaži Tibora Vargu vo Švajčiarsku (2003) i víťazstvo na súťaži Davida Oistracha v ruskej Moskve (2008). V roku 2009 získal cenu ministra kultúry SR za vynikajúce umelecké výsledky a úspešnú medzinárodnú reprezentáciu slovenského interpretačného umenia. Nadácia Tatra banky mu v roku 2011 udelila cenu Mladý tvorca v kategórii hudba. V súčasnosti pôsobí ako univerzitný profesor na Musik und Kunst Privatuniversität vo Viedni.

Daniel Buranovský koncertoval ako sólista, komorný hudobník i v sprievode orchestra na medzinárodných festivaloch a v koncertných sieňach po celom svete. Súčasťou jeho tvorby sú nahrávky pre hudobné vydavateľstvá a rozhlas, prednášky, majstrovské kurzy a členstvá v porotách medzinárodných klavírnych súťaží. V roku 2012 bol menovaný prezidentom SR za univerzitného profesora v odbore hudobné umenie. Pôsobí na Vysokej škole múzických umení v Bratislave ako prorektor pre umeleckú činnosť, výskum a vývoj.

Tento článok nie je obsahom redakcie


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: SOUVENIRS – tri koncerty Dalibora Karvaya a Daniela Buranovského

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems