Príbehy o jednosmerných pasoch a smutných povojnových návratoch

| Kultúra | 13. 11. 2017

Zuzana Ledererová, Karoline Weigner (Muška), Oskar (Dov) Strauss a ďalších (doteraz známych) 77 detí odišlo v jeseni 1939 do pestúnskych rodín v Dánsku. Tam štyri roky dúfali, že sa im podarí vycestovať do Palestíny. Ich spomienky, osudy i návraty zachytáva výstava Sofiina volba po česku v Múzeu Vojtecha Löfflera.

Rodičia židovských detí stáli v roku 1939 pred podobným rozhodnutím ako hrdinka z románu Sofiina voľba. Museli si vybrať, ktoré zo svojich deti zachránia a pošlú do dánskych pestúnskych rodín a ktoré s nimi zostanú vo vojnovom Česko-Slovensku.

Jednosmerné pasy
Výstava zachytáva 30 osudov židovských detí vo forme ich priamych spomienok i fotografií. „Je silným príbehom detí, museli byť statočné, aby obstáli v cudzom prostredí. Sofiina volba po česku je dojímavá aj z pohľadu rozhodnutia rodičov. Svoje deti milovali rovnako, ale len jedno mohli poslať do Dánska. Bolo to obmedzené tým, že židovská obec a spolky v Česko-Slovensku realizovali prípravnú školu s jasným cieľom – dostať časť komunity do bezpečia v Palestíne a pripraviť ju na život v kibuci. Podmienkou bolo, že to museli byť mladí vo veku 14 – 16 rokov. Dostali jednosmerný pas a vycestovali do Dánska. Ich cesta mala pokračovať cez Fínsko do Ruska a nakoniec do Palestíny. Avšak táto trasa sa podarila iba jednej skupine detí. Ostatné zostali v Škandinávii do roku 1943. Keď sa po vojne vrátili do Česka, väčšina z nich zistila, že nikoho nemajú, ich rodiny boli vyhladené v koncentračných táboroch,“ približuje smutnú históriu Dagmar Takácsová, predsedníčka Českého spolku v Košiciach.

(Ne)Aktuálne varovanie
Na vernisáži, ktorá sa konala 24. októbra, Takácsová upozornila, že každý môže byť zodpovedný za ďalší osud Európy. „Je potrebné prinášať takéto príbehy aj dnes. Výstava je o tom, čo dokáže totalita urobiť s osudom ľudí a aké ťažké rozhodnutia musí človek niekedy urobiť, aby zachránil život. Je o veľkej solidarite dánskych rodín i o odvahe rodičov. Je o tom, že aj dnes ľudia utekajú z domova pred ohrozením a existuje potreba prijať ich, čo znamená potlačiť v sebe sebectvo a objaviť lásku k blížnemu. Výstava varuje, že vždy budú okolnosti, keď sa musíme rýchlo rozhodnúť a že to, či sa rozhodneme správne alebo nie, môže mať dlhodobé následky.“

Sofiina voľba po česku potrvá v Múzeu Vojtecha Löfflera do 30. novembra.

Autorkou projektu je česká novinárka a spisovateľka Judita Matyášová. V roku 2010 uverejnila v Lidových novinách článok o židovskom dievčati Helene Böhmovej, ktorá v 1942 nastúpila do transportu. Naň reagovala Helenina sesternica Zuzana Ledererová – ako jediná z rodiny prežila vojnu, keďže ju rodičia poslali do Dánska. Matyášová stále pátra po deťoch s podobným osudom.

Eva Barnišinová


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Príbehy o jednosmerných pasoch a smutných povojnových návratoch

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems