Podľa môjho názoru…

| Editoriál | 27. 11. 2017

Zajtrajšie noviny sú najmä košické, ale s témou čísla často zablúdime za hranice kraja, ba niekedy i Slovenska. Veď máme globalizáciu a čo bolo kedysi vesmírne ďaleko je dnes na tanieri. Najmä na sociálnych sieťach. Tie ovplyvňujú názory dospelákov, detí, adolescentov a pomaly aj starých rodičov. Až sa čudujem, že mediálna výchova na slovenských školách nie je povinná.

Začiatkom novembra som v rámci jedného projektu prednášala rómskym deťom a mládeži v Rankoviach o tom, prečo je dôležité sledovať dianie okolo seba a ešte dôležitejšie si informácie overovať. Po mne nasledovala vyštudovaná právnička Anežka Karľa. Jej úlohou bolo ukázať pätnástim zvedavcom, ako reagovať, písať kultivovane a zmierňovať situáciu na internete a sociálnych sieťach. Anežka sa jej zhostila ozaj hrdinsky. Do dvoch minút jej patrila pozornosť všetkých neposedníkov. Cez rôzne hry, kartičky so smajlíkmi a otázky decká zistili, že sa dajú rýchlo ovplyvniť. Lebo keď Stela, Peťo, Adriana a Lýdia povedali, že obloha je ružová, Monika sa k nim pridala, hoci veľmi zmätene. (V skutočnosti šlo o dĺžku paličiek, nie o farbu oblohy, ale to by som dlho vysvetľovala). Potom sa učili, aký je rozdiel medzi názorom a faktom, a že keď na sociálne siete píšu svoje myšlienky, mali by začínať slovami: „Myslím si… Podľa môjho názoru…“ a podobne. Lebo je to ich mienka, nie všeobecne platná pravda. A na čo to celé bolo? Aby sa mladí nenechávali ovplyvniť nepodloženými názormi a komentármi na sociálnych sieťach, aby premýšľali vlastným rozumom a statusy písali kultivovane. Toto nie je problém len u detí, ale práve nimi by sme mohli začať. Lebo deti sú naša budúcnosť a ja ju chcem vidieť ružovo.

Anežka sa do Rankoviec nedostala náhodne. Spolu s kamarátkou založila iniciatívu #somtu, ktorej cieľom je zaktivovať mlčiacu väčšinu a vyvažovať nenávistné diskusie na sociálnych sieťach. Dievčatá prišli na to, že mladí na Facebooku nečítajú články, ale iba komentáre pod nimi. Práve preto sa iniciatíva aktívne zapája do nenávistných diskusií a ukazuje aj druhu stranu mince. A to už je téma aktuálnych Zajtrajších novín. A určite nebude nikomu vadiť, že nie je echt košická.

Gabriela Krestián Kuchárová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Podľa môjho názoru…

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems