Objavili propagandistické plagáty

| Kresby a karikatúry | 27. 11. 2017

Počas druhej svetovej vojny fungoval Úrad propagandy. Avšak o jeho činnosti sa nezachovali takmer žiadne materiály. Náhodným výskumom v banskobystrickom archíve objavil prof. Eduard Nižňanský a jeho doktorandka Michaela Lônčíková propagandistické plagáty i Ľudové noviny, ktoré v tomto období vychádzali. Práve oni tvoria jadro výstavy Obraz nepriateľa v propagande počas II. svetovej vojny na Slovensku.

Oficiálna propaganda slovenského štátu v rokoch 1939 – 1945 bola účinným nástrojom režimu pri šírení dezinformácií a vykresľovaní pozitívneho obrazu nacistického Nemecka. Cielene vytvárala niekoľko kategórií nepriateľov – tzv. vonkajší pochádzal z prostredia mimo Slovenska (USA, komunisti, Veľká Británia či exilová československá vláda) a typickým príkladom vnútorného nepriateľa bol Žid. Zámerom propagandy bolo vyvolať pocit strachu i ohrozenia a upevniť tak štátny režim.

Myslime kriticky!
Súčasťou výstavy Obraz nepriateľa nie sú iba plagáty či stránky Ľudových novín, ale aj mapy, citáty, oficiálne fotografie či iné dokumenty, ktoré vytvárajú dobový kontext. Martin Pekár, vedúci Katedry histórie FF UPJŠ, vysvetľuje, že „ide o špecifický materiál. Nestačí vystaviť plagát, je potrebné ho aj istým spôsobom dekódovať – čo je na ňom, čo to znamená, ako ho interpretovať, aké výsledky sa od neho očakávali a podobne. Zámerom výstavy je, aby si návštevníci dokázali urobiť relevantný názor na základe vlastného úsudku. Nemá ich presviedčať, ale poskytnúť priestor k individuálnemu zváženiu postoja. Snaží sa poukázať na kritické myslenie. Tomu sa človek naučí sám, keď začne rozmýšľať o problémoch, realite, hodnotách a je dosť silný na to, aby vedel vyjadriť svoj postoj, nebyť pasívny a neprijímať všetko, čo príde, napríklad aj cez autoritu.“

Výstava potrvá do 8. decembra na Katedre histórie Filozofickej fakulty UPJŠ na Moyzesovej ul. 9 (2. poschodie budovy Platón).

Eva Barnišinová
Foto: autorka


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Objavili propagandistické plagáty

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems