Kreatívne aktivity zabavia celú rodinu

| Deti, Kultúra, Umenie, Vzdelávanie | 13. 11. 2017

Deti, študenti, rodičia či babka s dedkom. VSG pre nich pravidelne pripravuje aktivity zamerané na rozvoj kreativity a spoznávanie umeleckej tvorby i techník. Prinášame stručný prehľad.

Detské „bludisko“
Kreatívny labyrint ročne navštívi viac ako 1500 škôlkarov a školákov. Každú druhú nedeľu (okrem letných prázdnin) malí umelci spoznávajú vystavovaných autorov, a potom tvoria sami. Labyrint je určený pre deti od 3 – 12 rokov (max. kapacita 14 osôb). Najbližší bude 26. novembra od 14:00 do 15:30 s tematikou výstavy Vypovedaní/Cigáni vo výtvarnom umení 19. a 20. storočia.

Novinkou je kurz VSG mini pre rodičov na materskej dovolenke s ratolesťami od 1,5 do 3 rokov. Deti sa zoznamujú s farbami, kreatívnymi a senzorickými aktivitami, zameranými na jemnú motoriku aj tvorivosť. Reportáž bývalej šéfredaktorky ZN a jej malej L. si prečítate na strane 7.

Vidia dejiny
Vzdelávací program VSG pre školy pozostáva z workshopov a komentovaných prehliadok. „Študenti vytvárajú vlastné diela a rozvíjajú estetické cítenie i kreativitu. O umení a dejinách sa nielen učia, ale ich aj vidia,“ vymenováva pozitíva Petra Filipiaková, lektorka VSG. Od septembra do decembra si školáci v rámci tvorivej dielne venovanej výstave Anna Hulačová/Genéza a iné germplazmy zostroja 3D objekt inšpirovaný prírodnými a figurálnymi motívmi. Po prehliadke výstavy Alexander Eckerdt/Hra s mesiacom vytvoria veľkoplošné dielo. Počas troch workshopov s tematikou výstavy Odmäk/Šesťdesiate roky zo zbierok Galérie Klatovy/Klenová vyrobia funkčný kinetický objekt aj vlastnú snovú asambláž. Cez projekt Vypovedaní spoznajú rómsku kultúru a vyskúšajú techniku Rudolfa Dzurka (obrazy vysypával prachom z drveného skla). Program prebieha od utorka do piatku (10:00 – 18:00). Max. kapacita je 25 študentov.

Maľovanie sklom
S výstavou Vypovedaní spustila VSG programy pre dospelých. „Cez workshopy spoznajú autorské techniky a tvorbu vybraných umelcov. Zároveň môžu interaktívne a kreatívne reagovať na vystavené diela,“ vysvetľuje Viera Ballasch Dandárová, lektorka VSG. Kurzy sú experimentálne, navrhnuté podľa aktuálnych výstav a určené pre začiatočníkov aj pokročilých. Vedú ich galerijné pedagogičky a kurátori. Pomôcky zabezpečuje VSG. Na prvom stretnutí Experimentálna maľba podľa Rudolfa Dzurka (22. novembra o 17:00 na Alžbetinej 22) sa naučia maľovať drveným sklom i korálkami.

Minimálne raz do mesiaca sa o 14:00 konajú Pohodové komentované prehliadky pre seniorov spojené s workshopom. V utorok 12. decembra kurátori priblížia výstavný projekt Vypovedaní.

Na jednotlivé aktivity sa prihlásite počas týždňa (minimálne 3 dni pred termínom) na filipiakova@vsg.sk či telefonicky na 0905 615 032. Bližšie info. a ceny vstupného nájdete na vsg.sk.

Eva Barnišinová
Foto: archív VSG


Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kreatívne aktivity zabavia celú rodinu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems