Svetlo porozumenia zblíži ľudí univerzálnym jazykom

| Hudba, K13 a VÝMENNÍKY | 16. 10. 2017

Hudobný projekt Svetlo porozumenia po roku opäť spojí kvalitných umelcov a myšlienku tolerancie do veľkolepého koncertu.

Koncept Svetla porozumenia vznikol v roku 2004. Jeho autorom je Peter Gyori, Košičan žijúci v Prahe, kde je židovským duchovným. „Názvom naznačil to, o čo by sme sa mali snažiť každý deň – pracovať na vzájomných vzťahoch. Tie postupne zaniknú, ak sa o ne nebudeme starať a chrániť ich. S porozumením a toleranciou je to rovnaké. Ak zaniknú, nastáva nenávisť aj zloba. A tieto dve zložky priniesli vždy len nešťastie,“ vysvetľuje Rasťo Šimko, riaditeľ koncertu.

Na tohtoročnom Svetle porozumenia vystúpia aj Cigánski Diabli. Foto: Cigánski Diabli

Poslovia hudby a vzdelania
Projekt chce spájať ľudí akejkoľvek viery, rasy alebo vyznania prostredníctvom hudby. „Tá je univerzálnym jazykom. V každej dobe je potrebné hľadať si jeden k druhému cestu, upozorňovať, čo sa stalo zlé a zabrániť, aby to už nikdy nebolo opakované. Sme poslovia, ktorí v rámci jedného koncertu spĺňajú okrem zábavy a umenia aj edukačnú úlohu,“ zdôrazňuje Šimko a dodáva: „Chceme spojiť najrôznejšie žánre a vytvoriť z nich komplexné dielo na jednom pódiu. Tým je každoročne záverečná skladba. Hrajú ju všetci zúčastnení umelci spoločne s orchestrom. Necháme každého diváka, aby v nej našiel svoju analógiu života – jej kompozícia má v sebe neskutočne silný odkaz. Prezradím, že sa týka témy holokaustu.“

Virtuózni umelci
Tohtoročný koncert sa odohrá v Kunsthalle. „Na jednom javisku vystúpia súrodenci Marián a Ľubica Čekovskí, Cigánski Diabli, členovia Orchestra Štátneho divadla v Košiciach pod taktovkou dirigenta Adriána Harvana, hudobný multiinštrumentalista Peter Tomko, košická kapela Peter Bič Project, spevácke teleso Voces Gregorianae Cassovienses, pražský multiinštrumentalista a skladateľ Jaroslav Swetja Svítek (dokáže zahrať na stolovú lampu či kreslo), spevácky zbor Chorus Comenianus pôsobiaci pri evanjelickom gymnáziu v Košiciach pod vedením Aleny Csajkovej, hráč na čelo svetového formátu Petr Nouzovský, operný spevák Jaroslav Dvorský, saxofonista Gapa a, samozrejme, nemôže chýbať skladateľ, multiinštrumentalista a autor projektu Peter Gyori. Diváci uvidia široký žánrový rozsah pretkaný virtuozitou každého umelca. Je sa na čo tešiť!“ sľubuje Šimko.

Hudobný koncert Svetlo porozumenia sa uskutoční 29. októbra o 19:00 v Kunsthalle. Cena lístkov je 19 eur. Zakúpite ich v infocentre Delta na Kukučínovej 2 alebo na www.k13.sk.

Eva Barnišinová


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Svetlo porozumenia zblíži ľudí univerzálnym jazykom

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems