Rómske stereotypy búra čiernobielymi portrétmi

| K13 a VÝMENNÍKY | 30. 10. 2017

Keď bol Chad malý chlapec, vyrastal v New Yorku v období, keď americkí černosi začali bojovať za svoje práva. Ľutoval, že nemal fotoaparát a danú éru nezachytil. O niekoľko desiatok rokov navštívil sedem krajín, nafotil viac ako 400 čiernobielych portrétov a splnil si sen – urobil príbeh obhajoby ľudských práv. Štyridsať kapitol si prečítate aj v Košiciach na výstave RomaRising vo Výmenníku Važecká.

Americký fotograf a novinár Chad Evans Wyatt precestoval Kanadu, Bulharsko, Rumunsko, Česko, Maďarsko, Poľsko i Slovensko. Vytvoril fotografický čiernobiely dokument RomaRising (v preklade Rómske pozdvihnutie), ktorý mapuje úspešných Rómov.

Chad Evans Wyatt s Jarmilou Vaňovou na vernisáži RomaRising vo Výmenníku Važecká. Foto: Richard Končol

Búra mýty a predsudky
Taxikár, kvetinárka, novinárka, hudobníčka či policajtka. Chad Evans Wyatt na svojej košickej výstave predstavuje štyridsať ľudí, ktorí „vedeli, že so svojím životom chcú niečo urobiť a aj napriek veľkým prekážkam išli dopredu. Mojimi portrétmi som ich chcel osláviť.“ Jednou z jeho modeliek bola aj Jarmila Vaňová, novinárka a programová riaditeľka Rómskeho mediálneho centa v Košiciach: „Chad sa fotografiou snaží vystihnúť človeka. Keď ma fotil, robila som viaceré pózy, až nakoniec povedal – toto si ty. Si tajomná, výrazná, ani sa nesmeješ, ani neplačeš. Cez projekt RomaRising sa usiluje, aby majoritné spoločnosti dokázali viac spoznať Rómov. Predstavuje nás ako odborníkov, zaujímavých ľudí. Búra predsudky a mýty o tom, že Rómovia nepracujú, že nie sú úspešní. Nie je to tak, asi sme len trošku menej viditeľní,“ povedala na vernisáži, ktorá sa konala 13. októbra.

Fotografický čierno-biely dokument RomaRising (Rómske pozdvihnutie) mapuje úspešných Rómov. Foto: autorka

Farba je zbraň
Vystavované portréty sú čiernobiele. Chad Wyatt chce takýmto spôsobom poukázať, že „väčšina medializovaných farebných fotografií týkajúcich sa Rómov je ohyzdných a zdôrazňujú chudobu, špinu. Dá sa povedať, že farba je v takýchto snímkach často využívaná ako zbraň. Ale skrýva sa za tým viac. Keď sa pozeráte na farebnú snímku, vidíte tam všetko, čo by ste mali alebo chceli vidieť. Ale na čiernobielej fotografii si farbu dodáte sami. Začne prebiehať určitý rozhovor medzi snímkou a tým, kto sa na ňu díva. Je to veľmi tichá konverzácia a ja som len akýmsi oknom uprostred nej,“ vysvetlil autor.

Chad Evans Wyatt nafotil viac ako 400 čierno-bielych portrétov a splnil si sen – urobil príbeh obhajoby ľudských práv. Foto: autorka

Výstava RomaRising predstavuje štyridsať portrétov úspešných Rómov. Je sprístupnená vo Výmenníku Važecká do 2. novembra každý pondelok a utorok od 17:00 do 18:30 alebo po telefonickej dohode na tel. čísle 0908 965 243. Viac informácií o projekte nájdete na www.romarising.com.

Chad Evans Wyatt je americký portrétový fotograf a novinár. Jeho práca je súčasťou zbierky hudobných oddelení Smithsonian Institution, Národnej galérie umenia vo Washingtone a Kongresovej knižnice. O projekte RomaRising vydal v roku 2005 knihu. Pracuje vo Washingtone.

Eva Barnišinová


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Rómske stereotypy búra čiernobielymi portrétmi

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems