Pozývame deti na workshopy s Janou Polak

Vytvorenými kolekciami oslávia 100 rokov Československa v móde

| K13 a VÝMENNÍKY | 2. 10. 2017

Úspešný detský projekt Fashion KidLab pokračuje. Návrhárka Jana Polak ukáže deťom módu storočného Československa a spoločne vytvoria kolekcie na témy Kravata trochu inak, Ramenami vpred, Vďaka, pani Burda, Denim forever, Disco a Súčasné retro. Každú tému oslávia malou vernisážou. Začínajú 3. októbra, pridajte sa!

Fashion KidLab je séria workshopov zameraných na podporu a rozvoj kreativity v oblasti módy a dizajnu. Organizujú ich Košické kultúrne centrá K13 a návrhárka Jana Polak. Tá vymýšľa spolu s deťmi autentické a originálne hodnoty – módne kolekcie a odevné súčiastky či doplnky pomocou rôznych výtvarných a textilných techník. Tento rok sa inšpirujú storočnou československou módou.

Fashion KidLab šou v roku 2015. Foto: Tomáš Mačej

Burda a revolučné džínsy
„Móda socialistického Československa bola vždy odrazom ideológie. Sociálno-politické a ekonomické podmienky majú stále bezprostredný vzťah k odievaniu, no v tomto období obzvlášť. Nový ideál pracujúcej ženy si žiadal praktické jednoduché oblečene s dôrazom na funkčnosť a bol výsledkom priemyselnej sériovej výroby. Nastal rozmach odevného priemyslu produkciou chemických vlákien, ako aj výroby vybraných priemyselných strojov. Jediným módnym výstrelkom bola inšpirácia tradičnou ľudovou tvorbou. Najprv síce len pri tvorbe divadelných kostýmov, no časom aj pri tvorbe bežného oblečenia. Po uvoľnení politického tlaku sa otvorili dvere pre západné trendy. Ženy mohli zrazu slobodne vyberať a kombinovať odevy. V 60-tych rokoch s minisukňou a dámskymi nohavicami sa začala éra novej sociálnej otvorenosti, alternatívneho životného štýlu a ekologického prístupu. Módu udávala mladá generácia otvorená experimentu, neformálnosti a hravosti. Tendenciu vyjadrenia individuality podporovali módne časopisy a pomerne nedostupné revolučné džínsy. Tie prepojili Východ so Západom a stali sa dôležitým momentom zjednotenia pánskej a dámskej módy a komplexného odievania. Po roku 1989 nastali hospodárske zmeny spojené s trhovou ekonomikou a podmienkami pre slobodné podnikanie. Podnikateľská elita si žiadala originálne odevy, a tak vznikali autorské módne značky. Po rozpade Československa v roku 1993 nastali ďalšie zmeny. Otvorený trh sa stal pre mnohé domáce podniky likvidačným, v rámci privatizačných aktivít došlo k majetkovo-právnym prevodom a rozdeleniu podnikov. Zanikli mnohé vývojové centrá, špičkové módne salóny i domáce odevné družstvá. Zmenila sa aj pozícia návrhára. V období socializmu bol anonymnou osobou, v súčasnosti sa prezentuje prostredníctvom mena, ktoré je zároveň aj jeho značkou,“ opisuje Jana Polak v skratke módu v Československu. Na základe týchto indícií vybrala témy inšpirované pánskymi prvkami v dámskom odievaní, dominantnými ramennými vypchávkami, módnymi časopismi, džínsami, disko oblečením či prepojením so súčasnosťou.

Workshopy Fashion KidLab sa konajú každý utorok od 17:00 do 19:00 v Kulturparku, v pavilóne Foxtrot. Vhodné sú pre deti od 5 rokov. Začínajú sa 3. októbra a vstupné na každé stretnutie je 2 eurá.

Redakcia


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Pozývame deti na workshopy s Janou Polak

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems