Naša cesta k noseniu

Zápisky prvomatky XVIII.

| Stĺpček | 16. 10. 2017

„Že ty nebudeš taká matka, čo celý deň nosí svoje dieťa v šatke?“ spýtala sa ma počas tehotenstva moja milá švagriná.
„Jasné, že nie,“ odvetila som z prvej. Vtedy som netušila, že nemôžem byť ďalej od pravdy. Vďačne som si od nej požičala kočiar po dvoch deťoch a doterigala ho z Bratislavy do Košíc.

To, že sme koč prvých sedem mesiacov nepoužili, som spomínala v starších zápiskoch. Aj to, že naše dieťa nás vždy a presne vedie tou správnou cestou. Ale nikdy som fenoménu nosenia nevenovala celý stĺpček. No v čase Medzinárodného týždňa nosenia detí 2017 často myslím na to, za čo všetko som noseniu vďačná. Ak to zhrniem – udržalo mi psychické zdravie.

Lebo keď vám prvý mesiac novorodeniatko nespí, je nonstop nacucnuté, a aj tak zachraňujete s laktačnou mlieko, celkom to podkope vieru v seba ako v matku. Pričom to bolo jasné na prvý pohľad. Nešťastný plač v postieľke, zúrivý krik v kočíku a kritický rev vo vajíčku. Spokojnosť len pri mame. Hm, tak prečo malému stvoreniu nedopriať jediné, čo si žiada – pocit bezpečia v matkinej najtesnejšej blízkosti?

Vo chvíli prvého zašatkovania sa stal zázrak: vyšlo slnko, zaštebotali vtáky a okraje ulice spojila dúha. L. zaspala a spánok sa už rátal nie na minúty, ale na hodiny. Mliečna stanica sa upokojila a začala robiť svoju robotu. Psychika prvomatky sa dostala z červených čísel do stavu normálu až blaženosti. Odvtedy sme boli na dlhé mesiace spradené v jedno. Zrazu sa dalo chodiť na prechádzky, výlety, návštevy, dalo sa doma upratať a najmä najesť. Dokonca sme správnym polohovaním v šatke zrehabilitovali jemné telíčko. Postupne sme prešli na ergonosič a zdolali tak Tatry, užili si divoký nočný balkánsko-punkový koncert či získali svoju prvú maratónsku medailu! Denné situácie aj špeciálne chvíle zvládame vďaka noseniu harmonickejšie. Hoci už prichádzajú prvé kroky a lejdy dokonca aj ten kočiar vzala čiastočne na milosť. Avšak moja náruč je kedykoľvek pripravená ponúknuť známu vôňu a tlkot srdca, kombináciu, ktorú naše dieťa tak miluje.

Text a foto: Lucia Radzová


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Naša cesta k noseniu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems