Výstava v ÚĽUV-e zobrazuje modrotlač vtedy a dnes

| Kultúra, Móda | 3. 7. 2017

Ústredie ľudovej a umeleckej výroby (ÚĽUV) v Košiciach má prekrásne priestory na Mäsiarskej 52 a 22. júna v nich otvorili výstavu Farbené do modra. Keďže úlohou ÚĽUV-u je uchovávať slovenský folklór, ide, ako inak, o modrotlač v tradícii a móde.

„Modrotlač sa šírila z Indie do Európy, cez Francúzsko sa dostala na Slovensko, najprv na Spiš a v 18. storočí sa rozšírila po celej krajine. Je veľmi zaujímavé, že ľudia si ju hneď obľúbili a roky vyrábali. Posledným výrobcom bol Stanislav Trnka z Púchova, ale ten v roku 2010 umrel. Vtedy sa výroba na Slovensku zastavila, látky sa dovážali najmä z Čiech a Maďarska. Našťastie, na Slovensku je snaha o zachovanie tradícií a do výroby modrotlače sa postupne pustili Peter Trnka a Matej Rabada. Ich látky používa množstvo dizajnérov či návrhárov,“ vysvetľuje kurátorka výstavy Libuša Jaďuďová. A práve výrobky mladých umelcov nájdete na výstave. Sú to krásne šaty Mišeny Juhas, kabelky Renáty Vavrdovej, skladané sukne Heleny Števlíkovej, závesy Dominiky Kubičkovej či originálne kreslo inšpirované plodmi a listami stromov od Mateja Rabadu. Matej vyrába rôznorodé modrotlačové látky a ich vzorky tiež visia na stenách galérie. Ale vy choďte radšej pekne po poriadku – chronologicky.

Mapa modrotlače
Prvá časť výstavy sa venuje histórii modrotlače na Slovensku. Vzory vystihuje veľká mapa, podľa ktorej zistíte, že v celom Košickom kraji prevládali bodky a nádherný kvetovaný vzor používali v Partizanskej Ľupči. Uvidíte vzorky látky z roku 1950, obrus s motívom zo Šumiaca, nástenný kalendár, ktorý vyrobil Stanislav Trnka v roku 1990 a, pravdaže, aj samotné drevené formy na ručnú tlač. „Výstava trvá do 5. októbra a návštevníkov po nej bude sprevádzať pracovník ÚĽUV-u. Dozvedia sa tak, ako vznikal farebný vzor na modrej látke, koľkokrát sa musela farbiť a mnoho iných zaujímavostí,“ dodáva Libuša Jaďuďová.

Modrotlač sa v roku 2015 zapísala do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, teraz kandiduje na zápis do UNESCO. Mohlo by sa tak udiať v roku 2019.

Gabika
Foto: autorka


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Výstava v ÚĽUV-e zobrazuje modrotlač vtedy a dnes

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems