V Košiciach možno vznikne celosvetový projekt, v ktorom turistov zadarmo sprevádzajú miestni ľudia

| Cestovanie | 3. 7. 2017

Vo viac ako 140 krajinách funguje zvláštny turistický projekt Greeters. Jeho cieľom je, aby turistov po meste nesprevádzali profesionálni sprievodcovia, ale obyčajní obyvatelia. Návštevníkov vezmú na miesta, kde by sa sami nevydali, porozprávajú im o bežnom živote a vzniknú tak nové priateľstvá. Projekt chce do Košíc priniesť cestovateľka Milka Ľuptáková.

Greeters združuje organizácia Global Greeter Network a celý proces sa začína cez jej stránku globalgreeternetwork.com. Na nej si každý záujemca o Greet (turista, ktorý hľadá sprievodcu) vyberie krajinu a mesto, kde Greeters fungujú a vyplní formulár. Obe strany – turista aj hostiteľ v ňom v prvom rade musia uviesť osobné údaje. „Okrem povinných údajov nasleduje možnosť vybrať si dorozumievací jazyk, tú časť dňa, počas ktorej by sa chcel prehliadky mesta zúčastniť, oblasť, ktorá ho zaujíma a mnoho ďalších vecí, tak, aby mu mohla byť prehliadka ušitá na mieru,“ vysvetľuje Milka Ľuptáková systém, ktorý by z prehliadky mal urobiť čo najpríjemnejší zážitok. Z toho podľa nej vyplýva aj bezpečnosť pre obe strany: „Povinné údaje sú istou zárukou, lebo odhaľujú identitu všetkých zúčastnených. Každý kto v danom meste Greeters zavedie, sa stretne so všetkými svojimi sprevádzajúcimi, rozpráva sa s nimi a tým ich bližšie spozná. A keby predsa len nastali nejaké obavy, sprevádzajúci či turista môže vždy prehliadku ukončiť, prípadne sa chrániť tak, že sa jej zúčastniť s ďalšou osobou.“

Oficiálna stránka organizácie www.globalgreeternetwork.com.

Zapojte sa!
Greeters je dobrovoľný projekt, čiže sprevádzajúci ho robia bez nároku na honorár. Odmenou im je nová skúsenosť, kontakty a priateľstvá. Aj preto to chce Milka zaviesť v Košiciach: „Zatiaľ som vždy spoznávala mestá na vlastnú päsť. O projekte som počula od českého cestovateľa Petra Nováka len pred pár mesiacmi a hneď ma nadchol. Chcem spojiť ochotných ľudí, ktorí milujú toto mesto, chcú zažiť skvelú skúsenosť, zdokonaliť sa v jazyku, nadviazať nové priateľstvá. Každý sme jedinečný, máme svoje špecifické oblasti záujmov, máme svojský pohľad na Košice a v neposlednom rade každý máme obmedzený čas na sprevádzanie, čiže čím nás bude viac, tým jednoduchšie sa projekt zrealizuje.“

Ak sa chcete stať dobrovoľníkom, ktorý pomôže rozbehnúť projekt Greeters v Košiciach, oslovte Milku Ľuptákovú na luptakova.l@centrum.sk.

Program Greeters funguje vo viac ako 140 destináciách po celom svete – v Argentíne, Austrálii, Číne, USA, Taliansku, Pakistane, Nemecku, Španielsku atď. Založila ho Newyorčanka Lynn Brooks, ktorá toto mesto milovala, a chcela, aby mu ľudia rozumeli. Začala o prvom koncepte Greeters hovoriť so svojimi priateľmi a v roku 1992 zrealizovali projekt Big Apple Greeters. Návštevníci NY sa inšpirovali a začali zakladať ich vlastné Greeter organizácie. V roku 2005 Lynn zorganizovala stretnutie, kde boli všetky organizácie pozvané a spojili sa pod hlavičkou Global Greeter Network. V roku 2002 ich bolo na celom svete 5 o 8 rokov neskôr 25, v roku 2015 už viac ako 100 a ich počet stále rastie.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: www.globalgreeternetwork.com.


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: V Košiciach možno vznikne celosvetový projekt, v ktorom turistov zadarmo sprevádzajú miestni ľudia

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems