Štátna vedecká knižnica oslavuje sedemdesiatku

| Pozvánky | 3. 7. 2017

Počas osláv 70. narodenín sprístupnila Štátna vedecká knižnica (ŠVK) výstavu Knižnica včera a dnes. Prostredníctvom medailónov, novinových článkov i fotografií z výstav, rekonštrukcií či z návštev zaujímavých hostí približuje svoj vznik a vývoj.

Budova ŠVK na Hlavnej v Košiciach. Foto: Ján Tancsák

Jediná „reštaurátorka“
V roku 1946 vznikla v Košiciach Vysoká škola poľnohospodárskeho a lesného inžinierstva, a ako býva zvykom, vybudovala si aj knižnicu. Akonáhle v nej zamestnala vlastného knihovníka, stala sa samostatnou inštitúciou. Postupne sa pretvárala na univerzálnu vedeckú knižnicu a zameriavala sa najmä na budovanie knižničných a informačných fondov. Dnes má názov Štátna vedecká knižnica v Košiciach a oslavuje 70 rokov. Pri tejto príležitosti organizuje výstavu Knižnica včera a dnes. Dozviete sa na nej, že stala sa prvou v Československu, v ktorej začali s automatizovanou evidenciou používateľov v reálnom čase na počítači vo vlastnom výpočtovom stredisku, že ako jediná knižnica v regióne reštauruje staré tlače a že ku koncu roka 2016 sa v nej nachádzalo 2 239 890 kníh. V súčasnosti poskytuje svoje služby v ôsmich študovniach.

Výstavou chce knižnica poukázať aj na zmeny, ktorými prešli nielen Košice, ale celé východné Slovensko za posledných sedemdesiat rokov. Vidieť ju môžete na Pribinovej 1 do konca augusta každý pracovný deň od 8:00 do 16:00 (stredy od 8:00 do 17:30).

Redakcia

 


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Štátna vedecká knižnica oslavuje sedemdesiatku

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems