Hlinený úsmev Márie Banášovej

| Pozvánky | 19. 6. 2017

Takmer po tridsiatich rokoch sa slovenská výtvarníčka Mária Banášová vrátila do Košíc. Na svojich keramických plastikách zachytila jemnú iróniu a humor.

Na výstave Hlinený úsmev v Múzeu Vojtecha Lӧfflera (MVL) predstavuje Mária Banášová výber zo svojej tvorby za posledných päť rokov. „Chcem osloviť človeka, aby sa nad sebou trošku zamyslel. Je to kontinuita mojej práce, ale aj vzťah k prírode, k sebe samému i k druhému,“ vysvetlila.

Banášovský humor
Známa umelkyňa sa vždy snaží tvoriť s úsmevom. Aj keď sa na jej plastikách odráža typický banášovský humor – úderný vtip a jemná irónia, neposudzuje. „Veď všetci sme ľudia. Spoločne vytvárame celý kaleidoskop, každý má svoje miesto, a práve to ma fascinuje. Chcem prijímať, čo okolo seba vidím, s nadhľadom a odľahčene,“ priblížila autorka. Zároveň dodala, že téma, ktorá sa v jej tvorbe opakuje celý život, je Venuša. „Vnímam ju ako esteticky ženskú krásu, ale s čapicou klauna,“ prezradila.

Rozpráva príbehy
Vernisáž výstavy Hlinený úsmev sa konala 1. júna. Na nej kurátorka Mária Kostičová vyzdvihla výnimočnosť výtvarníčky. Tá podľa jej názoru spočíva v jedinečnej schopnosti autorky „vyrozprávať príbeh, ktorý má zväčša nadčasovú platnosť“. A to prostredníctvom symbolov, náznakov, póz či gest. „Postojme nad každou jej plastikou, zamyslime sa. Povedia nám mnohé, aj nelichotivé veci o ľudskom pokolení,“ vyzvala návštevníkov.
Výstava Hlinený úsmev potrvá v priestoroch MVL do 25. júna.

Mária Banášová (1952) sa narodila v Podolínci. Študovala na Strednej škole umeleckého priemyslu, oddelenie keramiky v Bratislave a neskôr na Výtvarnej akadémií Berlín (Hertzel). Pracuje s hlinou. Na slovenskú výtvarnú scénu vstúpila koncom 80. rokov. Vystavovala v Nemecku, Rakúsku, Maďarsku, Bulharsku i Rumunsku.

Eva Barnišinová
Foto: autorka


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Hlinený úsmev Márie Banášovej

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems