Capoeira spája tradície, náboženstvo, tanec a šport. Je terapiou aj bojovým umením.

| Rozhovory | 19. 6. 2017

Capoeira vznikla ako brazílsky bojový tanec otrokov a dnes je uznávaným bojovým umením po celom svete. Peter Szeman z košického klubu Capoeria-Oxumare nám porozprával, že je to komunikácia dvoch ľudí pomocou pohybu, a že pomáha nielen po fyzickej, ale i duševnej stránke.

Na internete nájdeme viacero definícii capoeiry. Mnohé sa zhodujú v tom, že je to bojový šport, ale niektoré ju charakterizujú ako tanec či dokonca akrobaciu.
Ak by sme sa pozreli na históriu, za rodisko capoeiry považujeme Brazíliu. Tam vznikla vo svojej dnešnej podobe. Otroci mali svoje kultúrne a tradičné prejavy, ktoré si priniesli z domoviny (prevažne z Afriky) a zmiešali ich s brazílskymi prvkami. Vytvorila sa nová kultúra – capoeira. Bola reakciou na násilie otrokárov. Išlo o akýsi druh bojového tanca. O obranu, ale bez zbraní. Mala v sebe spojenie boja, ale aj samby, hudby a náboženstva. Takže podľa mojej definície je capoeira tradíciou a umením. Sama o sebe je taká pestrá, že sa nedá bližšie špecifikovať, a preto ju každý charakterizuje „po svojom“. Zaraďuje sa medzi súčasné bojové umenia. Samozrejme, že sa organizujú rôzne capoeiristické súťaže, ale jej pôvodný zmysel nebol v súťaživosti, ale v komunikácii, vo vytváraní dialógu dvoch ľudí pomocou pohybu.

Richard Széplaki – zakladateľ klubu vedie dialóg vo forme vysokého kopu, zatiaľ čo majster hrou na berimbau určuje rytmus a tempo hry.

Ako takýto dialóg vzniká?
Na začiatku je potrebné osvojiť si základnú myšlienku capoeiry: Naučiť sa načúvať a počúvať seba i toho druhého v zmysle jeho práce s telom. Dialóg potom prirodzene vyplynie zo vzájomných pohybov – ja urobím výkop, ty sa uhneš, lebo na mňa reaguješ a podobne. Nastavíme sa na jednu harmonickú pohybovú vlnu.

Teda spolu bojujeme?
V capoeire nejde o reálny kontaktný boj. Jej cieľom je nachytať človeka na jeho nepozornosti. Dostať ho do „pasce“, ale ešte predtým ju nachystať (je to podobné ako pri šachu, kedy pohybmi vytváram podmienky na to, aby sa ma môj partner snažil istým spôsobom chytiť). A keď sa chytí na moju pascu, urobím protipohyb. Práve vtedy vzniká hravá forma boja. No nie je to boj v pravom zmysle slova, ale spomínaný dialóg.

Capoeiristi sa pripravujú na hru pri hudobnej skupine.

Mne ste ukázali základný pohyb džingu. Na prvý pohľad sa mi zdal veľmi jednoduchý. S plynulosťou ste ovládali ruky i nohy. Keď som to skúsila ja, zrazu som nevedela, čo mám robiť, a zdalo sa mi, že mám veľa končatín.
Práve s týmto majú začiatočníci capoeiry najväčší problém. Nevedia ovládať a počúvať svoje telo. Ale keď sa to naučia, potom rýchlo napredujú. Džinga, ktorú ste skúšali, nemá takú statickú polohu ako základné pohyby pri ostatných bojových umeniach. Prechádza zo strany na stranu, je viac uvoľnená. Človek ako keby balansoval. Podobá sa tancu, a práve to je klam tela, ktorý sa capoeirista snaží dosiahnuť na prekabátenie súpera. Z džingy vychádzajú ďalšie pohyby, či už sú to kopy alebo úhyby.

Sú nejaké pohyby zakázané?
Nie je konkrétne vymedzené, čo je pri capoeire zakázané. Akurát sa väčšinou neudiera päsťami. Ak, tak už otvorenou rukou. Údery sú malo používané. Mnohí nepovažujú capoeiru za bojové umenie, pretože sa nedá použiť na obranu a podobne. Ja tvrdím, že áno. Obsahuje techniky z mnohých bojových umení a do veľkej miery ich ovplyvňuje. Človek ňou získal nový pohľad na rôzne formy pohybu. Ten, kto robí capoeiru a chce sa venovať aj karate, taiji, kung fu a podobne, rýchlejšie zvládne pohybovú motoriku. Viem o inštruktoroch, ktorí využívajú časti capoeiry na to, aby pri ostatných bojových umeniach vysvetlili žiakom, ako sa majú hýbať, v akých intenciách sa môžu pohybovať…

Počas tréningu capoeiry.

Pohybujú sa capoeiristi podľa nejakých pravidiel?
Všetko sa začína pri hlavných hudobných nástrojoch. Dvaja si čupnú oproti a koncentrujú sa na seba. Majster (najvyšší titul v capoeire) spieva pieseň, hrá na berimbau, ktoré má podobu luku s natiahnutým oceľovým drôtom, a pohybom alebo gestom dá povel dvom osobám, aby vstúpili do kruhu (ten tvoria zvyšní členovia). Väčšinou začnú džingou, prácou rúk a nôh vytvárajú dialóg – jeden kopne, a druhý má mnoho možností, ako sa uhnúť. Takto spolu komunikujú. Každý pohyb je teda jedno slovo. Majster väčšinou určí, ako dlho bude dvojica v kruhu, prípadne kto sa s kým vystrieda. Nie je žiadny časový limit. Celá hra sa končí zvolaním majstra, najčastejšie piesňou či gestom.

V čom spočíva význam capoeiry?
Keď sa ma ľudia pýtajú, čo je capoeira a čo jej cieľom, tak im vždy odpoviem rovnako. Poď, pozri sa, zaži to, a potom uvidíš, čo to naozaj je. Nie je to len forma športu. Na začiatku takmer každý dostane svalovku. Pohyby capoeiry sú netypické, zapájajú také svalové partie, ktoré sú „nové“, bežne nenamáhané. Väčšinou sú to menšie svalové skupiny a rovnako aj veľké svaly – sedací sval, stehná, chrbát, šikmé brušné svalstvo a podobne. Telo sa posilňuje a naťahuje. Je pružnejšie. Ale musíme si uvedomiť, že capoeira v sebe obsahuje mnoho prvkov, ktoré pomáhajú – hudbu, spev, náboženstvo, tanec, takže je aj určitou formou terapie. Pomáha nielen duševnému zdraviu, ale i kondičke.

Peter Szeman ako člen hudobného capoeiristického sprievodu.

Ďakujem za rozhovor.

Vyskúšali sme!
Počas rozhovoru sme capoeiru aj vyskúšali. Peter Szeman nám vysvetlil a názorne ukázal základný pohyb. Na prvý pohľad jednoduchá džinga si vyžaduje zapojenie všetkých štyroch končatín a ich plynulé prepájanie. Zároveň sa do pohybu pridávajú takmer všetky svaly tela, no najmä stehná, keďže nohy boli neustále v pohybe. Capoeira sa praktizuje naboso, aby mal cvičiaci lepší kontakt so zemou a pevnejšiu stabilitu. Čo sa týka oblečenia, najvhodnejšie sú voľné nohavice a pohodlné tričko.

Peter Szeman momentálne pracuje ako manažér podujatí v ÚĽUV-e. Capoeire sa venuje už viac ako 15 rokov. Taktiež pôsobí ako profesor capoeiry v košickom klube CAPOEIRA-OXUMARE, ktorý ako prvý na Slovensku založil v roku 2001 Richard Széplaki.

Eva Barnišinová
Foto: súkromný archív Petra Szemana


Tags: , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Capoeira spája tradície, náboženstvo, tanec a šport. Je terapiou aj bojovým umením.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems