Slovenský folklór a klezmer spojí hudobné STRETNUTIE

| K13 a VÝMENNÍKY | 8. 5. 2017

Pred druhou svetovou vojnou žilo v Košiciach vyše 10 000 ortodoxných, neologických či asimilovaných Židov. Dnes ich ostalo približne tristo. To, čo tejto komunite ponúkali polyetnické Košice, sa vytratilo. Ale nie úplne.

„Niekedy vidíme iba to, akí sú ľudia od nás odlišní. Ale keď sa lepšie prizrieš, môžeš vidieť, akí sme si všetci podobní.” Takto znie krédo spoločného programu, ktorý vznikol na základe STRETNUTIA umeleckých vedúcich Detského folklórneho súboru Viganček a kapely Kaschauer Klezmer Band: Lenky Adzimovovej a Vladimíra Sidimáka. Jeho cieľom je prezentovať židovské umenie v porovnaní s našou tradičnou ľudovou kultúrou prostredníctvom výbornej hudby, tancov či zaujímavých literárnych textov.

Vigančiatka vystupujú v tradičných kluknavských krojoch.

Spojila ich židovská komunita
„Keď po rokoch nečakane stretnete priateľa, s ktorým vás spája príjemná spolupráca z minulosti, je zrazu veľa toho, čo si chcete povedať. Opäť zisťujete, koľko spoločného máte. Lúčite sa s tým, že ďalšie stretnutie už nebude dielom náhody. Podobne to bolo aj so stretnutím klezmerákov a vigančiatok. Aj keď na prvý pohľad sú skupiny rozdielne, našli si spoločnú tému. Stretli sa dve generácie – dospelí a deti, dve kultúry – naša autentická slovenská a židovská, dva žánre – folklór a klezmerská muzika. Ich spojkou sa stala židovská komunita na východnom Slovensku, jej spojenie s pôvodným obyvateľstvom, porovnávanie umeleckých prejavov oboch kultúr, hľadanie radosti a lásky v živote (aj keď na každej strane s odlišnými a vlastnými pravidlami a zvyklosťami),“ vysvetľuje Lenka a dodáva: „Za výnimočné považujem, ako deti prijali túto výzvu. Židovská kultúra ich absolútne pohltila. Nasadenie, s akým nacvičovali židovské tance, študovali partitúry a lúskali hebrejčinu, bolo úžasné. A celú atmosféru znásobovala prítomnosť ,veľkých‘ kamarátov klezmerákov.“
V spoločnom programe STRETNUTIE – PGIŠA vystúpi Detský folklórny súbor Viganček s Kaschauer Klezmer Band 28. mája o 18:30 v Kunsthalle. Vstupné v predpredaji je 7 eur (v infocentre Delta na Kukučínovej 2 alebo na www.k13.sk), v deň podujatia 9 eur.

Kaschauer Klezmer Band v Štátnom divadle, 2016.

Detský folklórny súbor Viganček vznikol v roku 1990 v spišskej Kluknave. Aj keď zmenil svoj „trvalý pobyt“ na Košice (2012), Vigančiatka dodnes vystupujú v kluknavských krojoch, spievajú spišské piesne, hrajú sa hry a tancujú tance z oblasti stredného Spiša. Desaťkrát účinkovali v programoch Folklórneho festivalu Východná, sú viacnásobným laureátom celoštátnych súťaží detského folklóru. Súbor opakovane spolupracoval pri výrobe rôznych televíznych a rozhlasových relácií. Vydal vlastné CD. V roku 2015 získal 1. miesto na festivale International festival of folklore for children v Rumunsku.

Hudobné zoskupenie Kaschauer Klezmer Band bolo založené v Košiciach v roku 2011. Jeho repertoár tvoria inštrumentálne skladby a spevy, ktoré obsahujú tradičné klezmerské melódie rôznych rytmov, poznačené balkánskou, ruskou a arabskou melodikou. Kapela hrá na festivaloch, koncertoch a výstavách s tematikou holokaustu a židovskej kultúry. V roku 2015 vydala svoje prvé CD s názvom L’Chaim (Na život).

Eva Barnišinová
Foto: Peter Čontoš


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Slovenský folklór a klezmer spojí hudobné STRETNUTIE

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems