Festival ducha v Spišskom Jeruzaleme

| Tlačové centrum | 23. 5. 2017

SPIŠSKÉ PODHRADIE, 22. máj 2017 – Piaty ročník kultúrno-duchovného festivalu pod názvom Spišský Jeruzalem nadväzuje na predchádzajúce roky a bude sa konať v dňoch 25. až 28. mája 2017 v Spišskom Podhradí a Spišskej Kapitule.

Festival Spišský Jeruzalem otvorí už vo štvrtok 25. mája výstava reštaurátorskej tvorby akademickej maliarky Márie Spoločníkovej a zamyslenie nad jej tvorbou v podaní historika Ivana Chalupeckého. Rozprávku zo snehu zas predstaví Detský divadelný súbor “J” z Košíc v réžii Marice Harčaríkovej. Nielen domácich určite poteší slávnostné znovuotvorenie vlakovej trate Spišské Podhradie – Spišské Vlachy. Hudobnú kulisu mu utvoria Dychová hudba Ordzovianka a Detský folklórny súbor Branisko.

Nemenej atraktívny bude aj posledný deň festivalu, keď so svojím Christos voskrese iz mertvych (Kristus vstal z mŕtvych) vystúpi miešaný gréckokatolícky spevácky zbor Chrystostomos z Vranova nad Topľou. Priestor dostane aj spoločnosť VIA CASSA a ich stredoveké divadelné predstavenie Mystériá o sv. Alžbete, sv. Jurajovi a sv. Mikulášovi. Koncertnú bodku festivalu napíše skladateľka a interpretka spievajúca v slovenčine, angličtine a francúzštine Janais.

Čo je Spišský Jeruzalem

V krajine stredného Spiša, ktorá má výrazné početné zastúpenie na Zozname Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, sa nachádza starobylé cirkevné mestečko – Spišská Kapitula. Už niekoľko rokov sa tam odohráva príbeh objavu symbolickej krajiny na Pažici, ktorá je pravdepodobne najstaršou kalváriou na Slovensku a počiatky jej výstavby siahajú až do roku 1666. Usporiadanie kaplniek ju zaraďuje k typu Calvario Jerusalem, s vyznačenými miestami spojenými s udalosťami posledných dvoch dní života a smrti Ježiša Krista v Jeruzaleme.

Podujatie Spišský Jeruzalem zastrešuje Košický samosprávny kraj a Prešovský samosprávny kraj, s partnermi Spišským biskupstvom, mestom Spišské Podhradie, Združením Podbranisko, Spišským osvetovým strediskom a Košice Región Turizmus. Projekt sa realizuje aj s finančnou podporou programu Terra Incognita. Zaujímavý program ponúka pestrú paletu multižánrových vystúpení, v ktorých sa prelína duchovný odkaz so súčasnou kultúrou, prostredníctvom prednášok, hudobných koncertov či divadelných predstavení, ale aj výstav a duchovného sprievodného programu.

Tento článok nie je obsahom redakcie.


Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Festival ducha v Spišskom Jeruzaleme

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems