Art Film Fest sa blíži!

| K13 a VÝMENNÍKY | 22. 5. 2017

Najväčší slovenský filmový festival Art Film Fest sa uskutoční od 16. do 24. júna v Košiciach. Prinesie so sebou takmer 160 tunajších aj zahraničných filmov, známych hercov a moderátorské prekvapenie. Prípravy sú v plnom prúde a dozerá na ne umelecký riaditeľ Peter Nágel.

Art Film Fest oslávi 25 rokov a mnohí sa oprávnene pýtajú, či budete bilancovať. Budete?
Art Film Fest je pri všetkej skromnosti najväčší filmový festival na Slovensku, a to na bilancovanie priam nabáda. Pred rokom sme presídlili do Košíc a skôr mám silný pocit, akoby festival začal 25. ročníkom písať novú históriu. Každopádne, toto milé „malé“ jubileum s hrdosťou vnímame, a aj ho chceme v Košiciach osláviť. A pripomenúť si stručne históriu. Veď z malého komorného podujatia v Trenčianskych Tepliciach v roku 1993, sa stal festival porovnateľný s inými v Európe. Bilancia teda vskutku príjemná. Zároveň však tvrdím, že si ju v najbližších rokoch budeme musieť obhájiť a presvedčiť kultúrnu obec, že zmena miesta mala svoje reálne opodstatnenie. Variabilná košická infraštruktúra a zázemie nám dáva veľkú nádej, že obhajoba by mohla byť úspešná.

Aký bude Art Film Fest 2017?
Minulý rok sme vytvorili priestor iba pre filmový program, teraz k tomu pridávame aj odborné či relaxačné podujatia – Medzinárodnú panelovú diskusiu na tému Filmová komisia, prednášky o obrazoch (proti) extrémizmu, výstavy fotografií a obrazov či tzv. masterclassy (stretnutia s ocenenými laureátmi Hercovej misie a Zlatej kamery). Čo sa týka filmov, tak vždy sa snažíme na náš festival dostať to najnovšie a najlepšie. Preto pripravujeme 17 programových sekcií, čo predstavuje poriadnu porciu. Osobne zostavujem Medzinárodnú súťaž, v spolupráci s Film Europe sa podieľam na zostavovaní Be2Can Starter, robím výber európskych i svetových snímok, tento rok aj sekciu detských. No a ďalej pripravujem aj sekciu diváckych filmov, ktoré budeme uvádzať výlučne len v amfiteátri. Oslovil som Petra Kerekesa. Tento medzinárodne uznávaný filmár a košický rodák na festivale predstaví várku svojich obľúbených filmov a hostí.

Aké konkrétne filmy uvidíme?
Program filmových festivalov sa bežne tvorí do posledných chvíľ, ale máme už potvrdenú snímku Kamenné srdce. Získala ocenenie v Benátkach a bola vyhlásená za najlepší film minulého roka na Islande. Uvedieme tiež Slávu. Je to najlepší bulharský kinematografický počin posledného obdobia. Po niekoľkých rokoch bude mať svoje miesto v medzinárodnej súťaži hraných filmov aj Slovensko, konkrétne slovensko-česká snímka Špina debutantky Terezy Nvotovej. Je veľmi pravdepodobné, že získame aj ďalší slovenský film, ktorý svetovú premiéru zažije onedlho na festivale v Cannes.

Už je pomaly pravidlom, že umelecký šéf festivalu každoročne odchádza na filmový festival do Cannes a vracia sa s horúcimi novinkami, ktoré následne uvedie Art Film Fest. Bude to tak aj tento rok?
Určite chceme dotiahnuť filmy do sekcie Be2Can Starter a do hlavnej súťaže. Musím však zdôrazniť, že v tomto roku to bude extrémne náročné, nakoľko je festival posunutý kvôli prezidentským voľbám vo Francúzsku a skončí sa len tri týždne do začiatku Art Film Festu. Čiže bude to ohromná adrenalínová výzva, a tak si držme palce, aby to vyšlo.

Keď sa už bavíme o oceňovaných filmoch zo svetových festivalov, nechcete vyvrátiť mýtus, že sú to len ťažké, klubové filmy pre náročného diváka?
Spolu s kolegami sa snažíme, aby vzorka filmov v programe bola žánrovo i tematicky pestrejšia a variabilnejšia. Príkladom toho môže byť Európska sekcia, kde popri náročnejšom Končalovského filme Raj (pozn. red. ocenený strieborným levom z festivalu v Benátkach za réžiu) premietneme aj divácky vďačnejšie snímky, akými sú belgicko-francúzska satira Kráľ z Belgicka alebo skvelá francúzska komédia Stratení v Paríži. Zo svetových filmov nebude chýbať Sieť, čo je aktuálne mrazivá dráma od jedného z najkontroverznejších kórejských režisérov Kim Ki-duka. Jej hlavná postava – chudobný, zaostalý severokórejský rybár sa nešťastne ocitne v teritoriálnych vodách Južnej Kórei, kde ho následne zatknú v domnienke, že ide o špióna. Uvedieme tiež kanadský film Maudie o podceňovanej hendikepovanej žene, ktorá sa presadí ako vyhľadávaná insitná umelkyňa. Zahrala si ju Sally Hawkins a jej filmového partnera stvárnil Ethan Hawke. Čiže niektoré filmy sú náročnejšie, iné pre diváka jednoduchšie.

Dotiahnuť na festival samotných hercov je náročné a nielen finančne. Máte už potvrdené nejaké mená?
Milan Lasica je tvárou i hlasom tohto ročníka, čiže bude aj hosťom celého festivalu. Keďže oslavujeme 25. výročie, pozvali sme tiež osobnosti a oceňovaných hercov spojených s históriou Art Film Festu. Jednou z nich je napríklad Barbora Bobuľová, ktorá sa ako herečka výrazne presadila v Taliansku. Samozrejme, moderný festival potrebuje známe tváre, aby spoločne so snímkami vytvorili vďačnú kombináciu pre verejnosť aj pre médiá, preto na tom pracujeme. Niektoré osobnosti získavame dokonca niekoľko rokov. Na konkrétne mená je však priskoro, keďže známi herci potvrdzujú svoju účasť až spravidla dva týždne pred festivalom, pretože ešte naplno prebieha divadelná sezóna. Ale, podarilo sa nám dotiahnuť britskú herečku a muzikantku Nataliu Tena, známu zo seriálu Hra o tróny, z Harryho Pottera či z 12 minútového španielskeho filmu Vale.

Kto bude festival moderovať?
To je zatiaľ prekvapením, no nebude to nikto z minulého ročníka.

Vy ste pôvodne vyštudovaný novinár. Aká bola cesta mladého absolventa žurnalistiky na umeleckého šéfa najväčšieho filmového festivalu na Slovensku?
U mňa to rezultovalo z celoživotného záujmu. Už na základnej, a potom na strednej škole sa zo mňa stal zanietený filmový fanúšik. Jediné číslo filmového týždenníka Poľský film, ktoré chodilo do stánku v Novom meste nad Váhom, bolo vždy moje. A vidieť všetky dostupné filmy vo filmových kluboch a spoznávať Bergmana, Kurosawu či Viscontiho bola povinná jazda. Nuž a samozrejme, ako to bolo v tých časoch, blšáky, či burzy boli tiež často zdrojom „získania“ nekvalitne nahratých videokaziet so svetovými filmami. Ale paradoxne tieto kazety mi umožnili v druhej polovici 80. rokov robiť filmovú osvetu na vysokých školách, kde som prezentoval vzdelávací cyklus Alternatívne kino.

Umelecký riaditeľ Art Film Festu Peter Nágel. Foto: Aňa Struhárová

Peter Nágel je od roku 2009 umeleckým riaditeľom Art Film Fest. Rodák z Nového mesta nad Váhom je známy svojím celoživotným záujmom o film. Pracoval vo Filmovom ústave a v raných deväťdesiatych rokoch stál za úspešným časopisom Film Fan. V roku 1992 založil prvý medzinárodný filmový festival na území Slovenska MFF Fórum. V roku 1999 spoluvytvoril MFF Bratislava, kde 10 rokov viedol programovú dramaturgiu.

Art Film Fest sa uskutoční na Hlavnej ulici, v Kunsthalle, Kulturparku, Tabačke, v Kine Úsmev a Slovan aj v Amfiteátri. Viac informácií nájdete na www.artfilmfest.sk.

Ďakujeme za rozhovor.

Redakcia


Tags: , , , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Art Film Fest sa blíži!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems