Znamenitá chuť vína v tieni agátov

| Tlačové centrum | 15. 5. 2017

MALÝ HOREŠ/KOŠICE, 15.5.2017 – Už tento piatok zamieria milovníci dobrého vína na juhovýchod Košického kraja, do malebnej obce Malý Horeš. Privítajú ich tam otvorené pivnice, vyhĺbené v tufe a obložené andezitom, ktoré, v zajatí vône rozkvitnutých agátov, vydajú svoje tekuté poklady.

Štvrté tohtoročné TOP podujatie programu Terra Incognita – Vôňa agátu (19., 20.5.2017) odštartuje v piatok riadená degustácia 14 druhov vína z produkcie štyroch miestnych vinárov. „Vo Vínnom dvore budeme degustovať napríklad Rizling vlašský, Rosé Zweigeltrebe, ale aj Furmint alebo Polyhos – prastarú odrodu, ktorá sa stala synonymom obce a dala názov aj tunajšiemu spolku vinárov a vinohradníkov,“ priblížil starosta Malého Horeša Csaba Furik. Po tejto ochutnávke sú návštevníci pozvaní na koštovanie celého sortimentu jednotlivých vinárov priamo do areálu pivníc.

V sobotu 20. mája už na návštevníkov čaká celý areál tufových pivníc a ochutnávka viac ako 40 druhov vína od vyše dvadsiatky vinárov. „Popri tom bude možné ochutnať aj miestnu špecialitu – koláč béleš s kapustovou alebo tvarohovou plnkou. Kto by si ho chcel upiecť sám doma, mal by pozorne sledovať ukážky jeho prípravy priamo na podujatí,“ doplnila pozvanie výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková. Posedenie v jedinečnom prostredí, s dobrým vínom a jedlom, v spoločnosti milých a zhovorčivých vinárov, spestrí aj program na pódiu v amfiteátri. V ňom sa budú doppĺňať slovenský i maďarský folklór, ale aj závan nostalgie retro-hudby.

Pre návštevníkov je, ako pri každom TOP podujatí Terra Incognita, pripravená aj ponuka zliav na turistické atrakcie a služby v blízkom okolí. Za polovičné vstupné sa dostanú do Rákócziho kaštieľa v Borši a Regionálnej múzejnej expozície Jozefa Mailátha v Kráľovskom Chlmci. Desaťpercentnú zľavu na reštauračné služby zas ponúkajú vybrané reštaurácie v Medzibodroží. Tieto zľavy budú platiť od 20. do 31. mája 2017.

Nezháňajte šoféra, dovezie vás mimoriadny autobus

Keďže Vôňa agátu je najmä o vychutnávaní si dobrého vína, organizátori mysleli aj na to, aby sa niektorí návštevníci nemuseli tohto pôžitku dobrovoľne vzdať. Na stanici vo Veľkom Horeši bude k vlakom s odchodmi z Košíc v sobotu 20. mája 2017 o 10.06 h a o 12.06 h pristavený mimoriadny autobus, ktorý odvezie návštevníkov priamo do areálu pivníc v Malom Horeši. A približne o 18.00 h bude zas pri pivniciach v Malom Horeši pristavený mimoriadny autobus, ktorý návštevníkov podujatia odvezie do Veľkého Horeša k vlaku, ktorý odchádza do Košíc o 18.22 h.

Vidíme sa v malohorešskom Agátovom háji už tento víkend!

Prvá písomná zmienka o obci MALÝ HOREŠ je z roku 1214 v zakladacej listine Leleského opátstva. Vychýrené vínne pivnice v blízkosti obce majú podľa odhadov 500 až 800 rokov. Mohli vzniknúť v 16. alebo 17.storočí, keď vinárske oblasti na juhu Uhorska okupovali Turci. Pestovanie viniča a vinárstvo má teda v obci odvekú tradíciu. Dôkazom toho je aj zachovaný obraz pečate obce z roku 1787, ktorej motív – štylizovaný vínny ker s dvomi strapcami – je v súčasnosti erbom obce. Viac o obci na www.malyhores.sk.

Tento článok nie je obsahom redakcie.


Tags: , , , , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Znamenitá chuť vína v tieni agátov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems