Pocta slovenskému Homérovi

| Stĺpček | 13. 3. 2017

pavel-dobsinsky-zivot-s-rozpravkouJarné mesiace sú zákonite späté s knižnou kultúrou, ktorej sa v marci a apríli venuje viac pozornosti než po iné ročné obdobia. Svoj sviatok slávi predovšetkým detská kniha, no v jej tieni nezaostáva ani beletria pre dospelých, o čom svedčia preplnené výklady kníhkupectiev. Medzi ponúkanými menami možno zahliadnuť aj slovenského Homéra. Autor na svoje živobytie nemal často ani tie tri groše, ktoré si navždy ukryl do známej rozprávky. Iste, hovoríme o Pavlovi Emanuelovi Dobšinskom, kňazovi, pedagógovi, prekladateľovi, redaktorovi, editorovi, publicistovi, etnológovi a rozprávkarovi, no predovšetkým o obdivuhodne pokornej osobnosti.
Život s rozprávkou je podtitul knižnej pocty človeku, ktorý „jeden groš vracal, z druhého žil a tretí požičiaval.“ Literárny historik a vedec Ondrej Sliacky ponúka pútavú faktografickú i beletrizovanú prechádzku Dobšinského životom, cieľmi, úspechmi i pádmi, ktorá sa pre laika môže stať vzácnym nahliadnutím do tzv. trinástej komnaty známeho zberateľa slovesnej kultúry. Veľkou devízou knihy sú dobové fotografie miest, osobností či rukopisov (napríklad Dobšinského preklad Hamleta). Azda najpútavejšou z historického hľadiska je kapitola Levoča zahŕňajúca roky 1840 – 1848, obdobie formujúce literárny romantizmus a spojené s činnosťou štúrovcov. Jeden z nich, Ján Botto, sa stal Dobšinského spolužiakom, priateľom a oporou v období osobných tragédií: „Drahý môj Pavel Emanuel, (…) viem ako veľmi Ťa zronila smrť Tvojej milovanej ženy Paulíny a dcérky Olinky, ktorej som bol krstným otcom, a preto chápem Tvoj žiaľ. No nedá mi, aby som Ťa nechal schnúť v smútku! Znovu a znovu Ťa prosím, aby si pozbieral sily a vrátil sa medzi ľudí…“
Dovolím si tvrdiť, že tento knižný titul prinavracia stratenú úctu Pavlovi Dobšinskému. Veď v čase, keď sa rozpredávali Grimmove a Němcovej rozprávky, o Slovenské povesti prejavili záujem iba traja Slováci. Napriek tomu Dobšinský pokračoval v zbieraní rozprávok, porekadiel, prísloví a obyčajov, bojujúc o zachovanie kultúrnych a mravných hodnôt.

Alenka Štrompová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Pocta slovenskému Homérovi

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems