Na Spišskom hrade sa točila nová rozprávka

| Kultúra | 13. 3. 2017

Koncom februára sa partia vynikajúcich slovenských hercov stretla na Spiši, aby pod vedením režiséra Jána Sabola dokončila sériu televíznych bábkových inscenácií pod názvom Príbehy spod Karpát. Rozprávku o krásnej bylinkárke Jasmíne natáčali v kaštieli v Markušovciach a na Spišskom hrade.

Pred dvoma rokmi sa Bábkové divadlo v Košiciach zapojilo do medzinárodného projektu Cestujúce bábky. Jeho cieľom je prehĺbiť vzájomnú spoluprácu s partnerskými bábkovými divadlami v oblasti zakarpatskej Ukrajiny, prezentovať kultúrne dedičstvo oboch národov a zlepšiť povedomie verejnosti o prihraničných regiónoch Slovenska a Ukrajiny. Súčasťou projektu bolo aj natočenie desaťdielneho seriálu bábkových inscenácií Príbehy spod Karpát. Tvorcovia na ňom začali pracovať v roku 2015 a priblížia v ňom päť rozprávok a povestí zo Slovenska a päť z ukrajinského prostredia. Celý seriál, ktorý je unikátnym spojením činohry a bábkového herectva, vzniká v spolupráci s RTVS.

Bylinkárku Jasmínu stvárňuje košická herečka Alena Ďuránová, spolu s ňou v rozprávke uvidíte aj Mareka Majeského, Mareka Geišberga, Luciu Hurajovú a Eriku Orgován Molnárovú.

Bylinkárku Jasmínu stvárňuje košická herečka Alena Ďuránová, spolu s ňou v rozprávke uvidíte aj Mareka Majeského, Mareka Geišberga, Luciu Hurajovú a Eriku Orgován Molnárovú.

Posledná klapka
Natáčanie záverečného dielu trvalo celé štyri dni a väčšinu času prebiehalo v náročných klimatických podmienkach. Prvý deň síce herci strávili v interiéri Bábkového divadla v Košiciach, ale potom sa presunuli na Spiš – do kaštieľa v Markušovciach, Spišského hradu a okolia. Náročné boli najmä nočné scény v lesoch pri teplote okolo nuly, ale aj zábery, ktoré vznikali na hradbách pri neustálom vetre a chlade.
Celý desaťdielny seriál by mala RTVS odvysielať v predvianočnom období tohto roku.

Martin Konečný
Foto: archív BDK


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Na Spišskom hrade sa točila nová rozprávka

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems