Na našej Zemi je nedostatok tmy!

| Osobnosti, Predstavujeme | 13. 3. 2017

Ako 19-ročný založil Astronomický klub Košice. Dnes je slovenským koordinátorom Hodiny Zeme – jednej z najväčších svetových kampaní zameranej na klimatické zmeny. Predstavujeme Jaroslava Merca, študenta teoretickej fyziky a astrofyziky Prírodovedeckej fakulty UPJŠ.

Jednou z tém Hodiny Zeme je svetelné znečistenie. „Ide o všetko svetlo vyrobené človekom, rozptýlené v atmosfére a keďže zvyšuje prirodzený jas nočnej oblohy, astronómovia na nej vidia menej objektov. Zvýšené osvietenie ovplyvňuje aj celý nočný ekosystém (najmä hmyz a vtáky), ale aj stromy. Tie by mali mať v lete viac svetla a v zime menej. Ak majú viac svetla aj v zime, ich listy začnú opadávať neskôr, a tak zamrznú v plnej zeleni. Následkom toho môžu stromy v priebehu niekoľkých rokov zahynúť. Svetelné znečistenie je hrozbou aj pre človeka, lebo je závislý na striedaní svetla a tmy. Nadmerné osvetlenie v noci spôsobuje narušenie denných rytmov, a to môže viesť k vážnym zdravotným ťažkostiam. Napríklad k nespavosti, keďže telo ,nevie‘, že už je večer, lebo ho ,neinformujeme‘ znížením osvetlenia, a teda nie je pripravené na spánok. Nadmerné svetlo môže ovplyvniť i obezitu – sme podobní živočíchom a tie si v lete ukladajú tukové zásoby na zimu. Neustálym zvyšovaním osvetlenia máme akoby celoročné leto, a tak sa neustále podvedome zásobujeme tukom. Svetlo do istej miery vplýva aj na rakovinu, keďže hormón melatonín sa tvorí najmä v noci a je to účinný antioxidant, ktorý chráni bunky pred nádormi,“ vysvetľuje Jaroslav Merc.

Za Slnkom do USA
Jaroslav založil Astronomický klub Košice, ktorého cieľom je popularizácia prírodných vied, najmä astronómie. Združuje predovšetkým Košičanov, no jeho členom sa môže stať každý. „Tí aktívni by sa dali síce spočítať na prstoch jednej ruky, ale fungujeme na báze spolupráce s ostatnými organizáciami i inštitúciami. Realizujeme rôzne vzdelávacie podujatia či pozorovania dennej a nočnej oblohy. V minulosti sme robili aj online prenos pozorovania prechodu Merkúra popred Slnko, čiastočného zatmenia Slnka či úplného zatmenia Mesiaca,“ uvádza Jaroslav. Spolu s klubom chystá v lete expedíciu do USA za úplným zatmením Slnka. Chceli by urobiť jeho online prenos na Slovensko. Prečo? „Aby si aj Košičania, ale nielen oni, mohli pozrieť a v pohodlí domova vychutnať jedinečný vesmírny úkaz na druhom konci sveta.“

Symbolom Hodiny Zeme je vypnutie svetla na jednu hodinu. Ročne sa do nej zapojí viac ako 180 krajín. V minulosti sa do 60 minútovej tmy ponoril aj Dóm svätej Alžbety, Bojnický zámok, Spišský hrad, Bratislavský hrad, Prezidentský palác či vyhliadková veža UFO. Najbližšie vypnutie osvetlenia sa bude konať 25. marca od 20:30 – 21:30.

Eva Barnišinová
Foto: Odovzdávanie Ceny Slovenskej astronomickej spoločnosti za najlepší popularizačný čin roka 2016. Foto: súkromný archív Jaroslava Merca


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Na našej Zemi je nedostatok tmy!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems