Moja kniha

| Editoriál | 13. 3. 2017

Začala som čítať pre mňa veľmi praktickú a dokonca nevyhnutnú knihu. Lebo učí, ako ovládať hnev. Nie potláčať! Keď ho budeme rozumom potláčať, on nezmizne, ale usídli sa v našom tele a tam robí šarapatu. Dokonca aj tú, čo potom lieči medicína. Niežeby som bola agresívny človek, ale v živote ma vie kadečo nahnevať. A mojím zdravým rozumom to zaháňam, až sa po mesiaci rozplačem a nie je mi konca. A pritom aj hnev je vraj prirodzená emócia, len sa na to akosi zabúda.

Existuje množstvo všeobecne známych teórií, ako sa tešiť zo života, len sa zabúda na praktiky, ktoré učia, ako sa v živote hnevať. A pritom by bolo fajn, aby sme túto zručnosť v základnej výbave mali. Najmä v dnešnom „nátlakovom“ svete. Tradičná čínska medicína by mohla ísť príkladom… a vlastne aj ide. Veď Západ prijíma jej múdrosť. To je inak názov jednej kapitoly z „mojej“ knihy. Aby som bola konkrétnejšia, existujú cvičenia, ktoré učia, ako negatívne emócie transformovať v láskavosť, radosť a pokoj. Ich každodenným praktizovaním by sme mali byť šťastnejší, duchovne vyrovnaní a zdravší. Veď nie náhodou boli kedysi čínski lekári platení za to, že vďaka týmto cvičeniam predchádzali chorobám a že rodiny, o ktoré sa starali, boli zdravé. Pravidelne ich navštevovali, a za to dostávali každý mesiac mzdu. Akonáhle niekto z rodiny ochorel, mzdu nedostali. Aj to sa píše v mojej múdrej knihe.

Až sa teším, že dnes máme toľko publikácií na výber. Múdre knihy, rozprávky, sci-fi, romány, komiksy aj karikatúry. A práve niektorým z nich sa venujeme v aktuálnom čísle Zajtrajších novín. Veď máme Mesiac knihy. A isto mnohí ani neviete, že knihu nositeľky Nobelovej ceny Svetlany Alexijevič prekladá Košičanka Silvia Šalatová. No dozviete sa, len listujte a čítajte.

PS: Tá moja kniha sa volá Moudrost emocí.

Gabriela Krestián Kuchárová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Moja kniha

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems