Odutá pera

Zápisky prvomatky III.

| Stĺpček | 27. 2. 2017

Neber si veci osobne. Druhá zo štyroch dohôd Miguela Ruiza v praxi vôbec nefunguje. Všetci si všetko berú osobne, nezdá sa to aj vám? Pýtam sa manžela, v akej veľkej zľave bola tá zvädnutá rukola, keď ju kupoval a on sa hneď rozčertí, že neznáša kupovať zeleninu (pre mňa) a že mi vravel, že nie je čerstvá. V poriadku, veď som len chcela zistiť, či sa tú burinu v zime vôbec oplatí kupovať. Neoplatí! Ani v zľave. Ale iné som chcela.

Už dlho sledujem, akí sú ľudia navôkol ješitní, vzťahovační a precitlivelí. Pomaly už neviem nájsť slov, aby som sa niekoho niečím nedotkla. A to sa oblúkom vyhýbam hodnoteniam, snažím sa len získať alebo podať informácie. Na samourážanie niet vhodnejšej témy, ako je rodičovstvo. Začalo sa to už v tehotenstve. Len čo sa ma niektorá žienka opýtala, že ako plánujem rodiť, predniesla som svoju zbožnú predstavu o prirodzenom pôrode bez rutinných zásahov, epidurálok, umelých oxytocínov, s dulou, láskavo… Nemusela som ani dokončiť vetu, ihneď som videla na tvári ženy, ktorá rodila sekciou, odutú peru. V sekunde sa začala obhajovať, že jej lekári zachránili život i dieťa, tak nech nevymýšľam. Aha, oukej… prečo sa potom pýtala?

Tak to ide so všetkým. Ty ešte nedávaš príkrmy? Nie, zatiaľ výlučne dojčím. Hoci môj otec svojej polročnej vnučke sľubuje pastrami odkedy zočila svet, ja jej ešte zemiačiky a šťavu z mäska nenúkam. Každopádne mi ani trochu neprekáža cudzie batoľa, žužlajúce v potravinách rožok. Pýtajú sa, prečo naša L. nemá cumeľ, kočík, režim ani čajík vo fľaške. A ja len odpovedám. Nementorujem, nehanobím inú výchovu, nevyvyšujem sa, len o d p o v e d á m. Reakciou sú mi nevyžiadané „dobré rady“ vyhrotené do nervózneho obhajovania názorov druhej strany. Niekedy rozmýšľam, či náhodu rozhovor medzi ľuďmi nie je len skrytou túžbou rozprávať sa nahlas sám so sebou. Sám pred sebou si obhájiť svoje voľby a svetonázor. Pretože ak niekto robí veci „inak“, berie sa to ako nenápadná, ale jasne existujúca výčitka, priam útok na vlastnú osobu.

Lenže druhá Ruizova dohoda hovorí, že brať veci osobne je maximálny výraz sebectva, keďže vychádza z domnienky, že sa všetko týka nás. A takýto vzťahovačný postoj mňa strašne štve…
Fúha, zdá sa, že to beriem až príliš osobne.

Text a foto: Lucia Radzová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Odutá pera

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems