Cestovateľské kino: Severná Kórea@Kino Úsmev

| Pozvánky | 27. 2. 2017

Severná Kórea je zahalená rúškom tajomstva, a tak si mnohí myslia, že dostať sa do nej je zložité. No nie je to pravda. Dnes do krajiny vycestujete pomerne jednoducho, ale musíte dodržiavať isté pravidlá. Potom vám svet uzavretý za železnou oponou ponúkne nevšedné a raritné dobrodružstvo.

Severná Kórea funguje v zovretí tvrdého komunizmu a turista jej skutočný život nespozná. Fotograf Roman Harák však nazrel aj do bežného života ľudí. Tí sú často nútení venovať sa absurdným činnostiam, len aby bola stopercentná zamestnanosť. Najväčším problémom je odrezanosť od sveta a nedostatok informácií. Najmä ľudia na vidieku majú k dispozícii jeden televízny kanál a jedny noviny plné dezinformácií a propagandy. Aj kvôli tomuto režimu je dôležité sa na cestu do Severnej Kórei pripraviť.
„Každý cestovateľ by si mal dávať pozor na správanie. Musí rešpektovať miestne zvyklosti, nech sú akokoľvek bizarné či absurdné. Niekedy stačí maličkosť a v lepšom prípade si na vás sprievodcovia len „zasadnú“ a zmažú vám fotografie. V horšom prípade hrozia problémy končiace až vyhostením či väzením. V krajine platí množstvo obmedzení – nefotiť, čo si režim nepraje, nerozoberať politiku s miestnymi obyvateľmi, nepokúšať sa s nimi nadväzovať neprimeraný kontakt, nevzdialiť sa od sprievodcov, nemať objektív fotoaparátu nad 300mm,“ radí Roman Harák (jeho fotografie zo Severnej Kórey už videlo niekoľko miliónov ľudí a použili ich CNN, Reuters, BBC). Krajina má však podľa neho aj množstvo pozitívnych zaujímavostí. Všade je absolútna čistota, v meste sa stále zametá, čistia sa obrubníky, ručne sa trhá tráva. Vzrušujúca je najnepriechodnejšia hranica na svete medzi oboma Kóreami a demilitarizovaná zóna, kde môžete urobiť pár krokov aj na územie Južnej Kórey.
Viac informácií o Severnej Kórei sa dozviete v Cestovateľskom kine 14. marca o 20:00 v Kine Úsmev. Lístky kúpite za 4 eurá v predpredaji v pokladni kina každý deň od 17:00 do 20:00.

Redakcia


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Cestovateľské kino: Severná Kórea@Kino Úsmev

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems