Súčasný dizajn čerpá z tradičného remesla

| Móda, Umenie | 30. 1. 2017

Netradičná tradícia. I tak by sa dala charakterizovať výstava Kruhy na vode 2016. Návštevníkom ponúka víťazné diela 9. ročníka dizajnovej súťaže orientovanej na remeslo. Prezentuje výrobky prevažne študentov stredných a vysokých škôl zo Slovenska a Čiech. Tvorcovia sa snažili inšpirovať našimi tradíciami a umne ich zakomponovať do súčasného umenia.

Súťaž bola rozdelená do troch sekcií. Prvá bola určená študentom vysokých škôl, dizajnérom i výtvarníkom. Druhú tvorili študenti stredných škôl a tretia bola vekovo neobmedzená. Jednotlivé sekcie zahŕňali klasické kategórie ako Drevo, Textil, Kov, Keramika, ale objavila sa aj Voľná kategória, Modrotlač či Tradícia. Porota udelila sedem cien a šesť čestných uznaní.

Invenčné práce
Hlavnú cenu si odniesli dve diela. Prsteň vo forme črpáku ako symbol salaša od autorky Evy Hegedüsovej a odevná kolekcia Indigo inšpirovaná modrotlačou v modernom strihu od Kateřiny Žaludovej. Pozornosti návštevníkov neujdú ani tenisky Tikoki vychádzajúce z ľudovej výšivky alebo pohodlne tvarované prútené sedadlo, inšpirované košikárstvom. Milovníci hier si nájdu unikátne sedmové karty i modrotlačové piškvorky. Darčekom by mohli byť suvenírové plátenné tašky s modrotlačou. Porcelánové vázy s kobaltovým dekorom, ľanové prestierania, vankúše tkané na krosnách či drevené svietidlá s LED osvetlením by dnes originálne doplnili nejednu domácnosť. Veď sa choďte inšpirovať. Výstava je sprístupnená do 14. marca v regionálnom centre remesiel ÚĽUV Košice denne od 13:00 do 17:00.

Martina Hadbavníková
Foto: archív ÚĽUV


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Súčasný dizajn čerpá z tradičného remesla

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems