Rozpohybujte svoje filmové predstavy

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 30. 1. 2017

Na internete dnes visí množstvo amatérskych filmov a snímok. Ak v nich chcete vyčnievať, naučte sa svoje videá postprodukčne upravovať. Kurzy animovanej a filmovej tvorby pre deti a dospelých organizuje Filmový ateliér Spúšť a Výmenník Štítová.

Kurz animovanej tvorby pre deti
Na tomto kurze sa deti zamerajú na výtvarnú stránku stop-motion animácie a pokúsia sa pochopiť, aký druh pohybu vytvára zdanie života v rozprávkach či večerníčkoch. Vyskúšajú rôzne techniky animácie, od plošnej k priestorovej, a prácu s digitálnymi fotoaparátmi aj profesionálnymi strihacími programami. Počas ôsmich lekcií postupne preniknú do podstaty klasického animovaného filmu. Výsledok svojej práce, krátky animovaný film, si odnesú domov. Kurz je určený pre deti od 10 rokov.

Filmová tvorba pre dospelých
„Pri kvalite dnešnej amatérskej filmovej techniky a štipke zručnosti môže amatérsky film vniesť do dnešnej kinematografie presne to, čo jej najviac chýba – autora, ktorý nechce robiť kompromisy,” povzbudzujú lektori kurzu, filmové duo Lenka a Braňo Šturmankinoví.
Na dospeláckom kurze si účastníci vyskúšajú každý aspekt prípravy, realizácie, spracovania a publikovania vlastného amatérskeho hraného filmu. Výsledkom bude kratšia snímka, ktorá vznikne spoluprácou podskupiny kurzovníkov. K dispozícii budú mať bežne dostupnú filmovú techniku.

Presné dátumy a ceny kurzov nájdete na stránkach vymenniky.sk alebo spustfilm.eu.

Filmový ateliér SPÚŠŤ tvoria súrodenci Šturmankinovci. Zaoberajú sa vzdelávaním širokej verejnosti v oblasti filmovej tvorby, organizujú workshopy s filmovým alebo výtvarným zameraním, a popritom pracujú na vlastných projektoch. Časť workshopov pre dospelých a deti organizujú od minulého leta aj vo Výmenníku Štítová. Braňo Šturmankin sa hranému amatérskemu filmu venuje už vyše päť rokov. Momentálne ho vyučuje v rámci výtvarného odboru ZUŠ Irkutská 1 v Košiciach. Lenka Šturmankinová je vyštudovaná ilustrátorka s dlhodobým záujmom v pohyblivých obrázkoch a iných, najmä priestorových médiách. Zaujíma sa o výtvarnú i špeciálnu pedagogiku, a skúsenosti v týchto odboroch získava na ZUŠ Irkutská 1, či ako lektorka animovanej tvorby v LVS Tešedíkova 3 v Košiciach-Barci.

Renáta Zolnaiová
Foto 1 a 2: Kurz súrodencov Šturmankinových. Foto: archív Výmenníkov


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Rozpohybujte svoje filmové predstavy

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems