Kvetinkové divadlo s tunelovými knihami

| Pozvánky | 30. 1. 2017

Študenti propagačnej grafiky zo Školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach vyrobili Tunel books. Ide o kreatívny druh priestorových kníh. Najčastejšie sa podobajú na divadlo alebo tunel a dajú sa prečítať v LitParku.

kvetinové divadlo

„Na týchto prácach sa žiaci učili skĺbiť nápad, farebné cítenie, prácu na počítači, prípravu do tlače, samotnú tlač knihy, prácu s nožnicami a remeselnú stránku finálneho spájania strán do celku,“ uvádza výtvarníčka a pedagogička ŠÚV Košice Zdenka Blonská. Výstava ponúka aj leporelá, v ktorých sú zrealizované štúdie kvietkov v rôznych výtvarných technikách. Vytváranie takýchto kníh je vynikajúci spôsob, ako sa naučiť či prehĺbiť poznatky o 3-D dizajne. Možno aj preto sú populárne medzi grafikmi i umelcami.

Ako ich „napísať“
Tunel books tvorí séria samostatných stránok, pričom ich základná konštrukcia vychádza z akordeónového alebo harmonikového skladania bočných strán. Prvá a posledná strana sa prilepí ku skladaným častiam. Jednotlivé strany sa zasúvajú do skladov. Takýmto spájaním vzniknú trojrozmerné scény. Tunelový efekt zapríčiní ilúziu hĺbky a perspektívy. Podobnou technikou sa vyrábajú aj obľúbené pop-up knihy.

Výstava prác mladých umelcov pod názvom Kvetinkové divadlo bude v Knižnici pre mládež mesta Košice v LitParku k dispozícii do 10. februára.

Redakcia
Foto: LitPark


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kvetinkové divadlo s tunelovými knihami

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems