Klásna plincezná a tvrdohlavá voda

Zápisky prvomatky I.

| Stĺpček | 30. 1. 2017

Prvé Vianoce v trojici máme za sebou. Naša štvormesačná L. dostala kopec úžasných darčekov od rodiny – dreveného psa na kolieskach, guľaté kocky a zvieratkovské domino. Hurá, mám sa s čím hrať, kým na to dorastie. Ale popravde, aj ja som jej vybrala veľkáčsky darček. Prvú knihu! Ozajstnú, žiadne gumené leporelo. To najlepšie z domácej tvorby. Najparádnejšieho slovenského autora. Janovicove Zažmúr Očká. Uja Tomáša uznávam, lebo je presný, stručný, jasný a najmä vtipný a hravý. Nič lepšie po jazykovej stránke nemôžem našej dcére ponúknuť. A to už teraz, pred vyslovením jej prvého slova. Totižto, neuznávam tú bábätkovskú hatlaninu, ktorú do L. hustí okolie: „Kukuli pukuli, haťapaťa bum, ty nasa klásna loskosná plinceznaaaaa.“ (Pomoooc, ako ich to len odučím? Veď reč sa v dieťati formuje od narodenia!)
Musím to vyvážiť, a tak nasadzujem kvalitné slovné hračky už v dojčenskom veku.

Chladnička je biely hrad,
kam sa po ľad chodí.
Hádaj, z čoho vzniká ľad?
Z tvrdohlavej vody.
(Zažmúr Očká, 2016)

Popritom si spomínam na svoju obľúbenú knihu z raného detstva. A takoj esemeskujem mame, nech mi ju pohľadá. Ani neviem, ako sa volá, ale stačí mame zarecitovať „Bumtadrasa, veľká sláva“ a ona ihneď vie. Veď z bordovej knižky ma učila prvé básničky. Keď ju po minimálne dvadsiatich rokoch opäť držím v rukách, cítim sa dokonale šťastná. Kniha je vyčítaná do roztrhania väzby a kde tu mojou trojročnou rukou autorsky doilustrovaná. Je tam aj super text na tému prílišné hučanie:

Ten, kto jazyk používa zručne,
vraví stručne.
A ten, kto ním melie v jednom kuse,
má mlyn v puse.
Melie samú prázdnu slamu.
A navyše hlučne.
(Kto sa nehrá, z kola von, 1986)

Spomienky sa vynárajú, emócie ma zaplavujú. Ktože je autorom tejto super knižky? Neverím! Majster slova Janovic! Takže som vyrástla na Janovicovi, ani som o tom nevedela. V puberte sa vďaka aforizmom stal mojím obľúbeným autorom a nakoniec ho kúpim našej L. ako prvý príspevok do jej knižnice. To musí byť osud. Alebo ako vravia na Balkáne: Ova priča nema kraj.

Text a Foto: Lusi


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Klásna plincezná a tvrdohlavá voda

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems