Slovenský rok s Dobšinským

| Stĺpček | 5. 12. 2016

Viete ako spoznáte strigy? Pavol Dobšinský to vie. A pozná to aj ten, kto má filipa. Pretože ako sa v úvode Slovenského detského roka píše, kto má filipa, je múdra, šikovná, vtipná, ale hlavne zvedavá hlavička. Zrejme to bude aj pravda, pretože Filip sa vždy niekam pripletie a všade strká svoj zvedavý nos, vďaka čomu našiel starobylý zožltnutý kalendár. A tam sa toho dozvedel!  Napríklad aj o stridžích dňoch. Pre všetkých zvedavcov sa Filip stáva knižným sprievodcom starým slovenským rokom, ktorý odhaľuje nielen zabudnuté názvy mesiacov…

slovensky detsky rok_00_obalka.indd

Autorka Elena Slobodová ponúka detskému čitateľovi prehľadne a pútavo spracovaný slovenský rok ukotvený v starých tradíciách. Vyberá známe, ale i úplne opomenuté a z miestnych kroník povyberané tradičné obrady či zvyky, niekedy priam neuveriteľné, inokedy trochu strašidelné. A možno nedávno ešte stále niekde praktizované. Naši predkovia sa totiž nevyhýbali rôznym kúzlam a zaklínadlám, čo iste všetkých zvedavcov nadchne rovnako ako vtipné povedačky, riekanky i básničky. K ďalším hodnotným prameňom patria zápisky nášho najznámejšieho zberateľa ľudových rozprávok Pavla Dobšinského. Parafrázované alebo citované výňatky z jeho poznámok nevšedne dokumentujú poverčivý život predkov. Vševedkove rozumy dopĺňajú ľudovú slovesnosť o historické fakty, viažuce sa k známym postavám alebo udalostiam, odkazujúc na pramenné zdroje. Nuž a čo by to bola kniha pre deti, keby každý mesiac neukrýval aspoň jednu rozprávku, a krk dám na to, že polovicu z nich nebudete poznať.

Slovenský detský rok prináša množstvo tradičných činností, zábaviek, návodov, receptov, zaklínadiel, riekaniek, rozprávok i tradovaných príbehov súvisiacich s jednotlivými dňami v mesiaci. Zaručene privodia ľúbosť k tradíciám, výdatne zabavia a priučia múdrosti predkov.

A na záver ešte prezradím, že na polnočnú omšu si určite beriem pagáč. A tak trochu tematicky vinšujem: Mikulášku, bratku, vezmi si ty Katku, čo ti bude varievati, šošovičku sladkú!

Alena Štrompová

 


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Slovenský rok s Dobšinským

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems