Robert Vlasák „vhodil“ vedrá do bazénu bez vody

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 5. 12. 2016

Predstaviteľ strednej generácie českej umeleckej scény Robert Vlasák vrátil do malého bazéna v Hale umenia vodu. Alebo je to len fikcia?

Výstava Od hladiny Do vznikla špeciálne pre priestor Kunsthalle. Pracuje s jej minulosťou, keď ešte fungovala ako plaváreň. Avšak architektúru, ktorá dávno stratila pôvodný význam, dnes nahrádza nový kultúrny zmysel.

Funkcia bazénu sa už nevráti
„Sústredil som sa na malý bazén a pomyslel si, že by bolo fajn doň nejakým spôsobom vrátiť vodu, ktorá mu kedysi dávala význam. Teoreticky by ju šlo napustiť, ale hlavná funkcia bazénu sa tam už nevráti. Vymyslel som inštaláciu, ktorá hladinu vracia a zároveň odoberá. Vedrá predstavujú akoby cyklický rytmus vypúšťania a napúšťania vody, strácanie a objavovanie sa matérie,“ opisuje svoj zámer Robert Vlasák.

vlasak-1

„Umelec je ovplyvnený štúdiom prírody. Jeho diela sú akčné, pre diváka interaktívne a majú často procesuálny charakter naplňovaný prostredníctvom využívania fyzikálnych zákonov. Je tomu tak aj pri inštaláciách v Kunsthalle. Sú to pomerne zložité funkčné mechanizmy. Dielo v malom bazéne využíva zákon spojený s presakovaním vody. Robo Vlasák tu opakuje princíp napúšťania a vypúšťania vody. Pomocou sofistikovanej inštalácie  nachádzajúcej sa na dne bazénu vracia divákovi zážitok z vodnej hladiny. Jej miznutia a opätovného objavovania sa,“ približuje dielo kurátor Michal Koleček.

Výstavu Od hladiny Do priniesol si môžete pozrieť do 22. januára.

Lucia Korečková
Foto: Maroš Simon

vlasak-2


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Robert Vlasák „vhodil“ vedrá do bazénu bez vody

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems