Pomarančové dievča

| Stĺpček | 21. 11. 2016

Položím vám otázku. Ak dovolíte, budem tykať. Vlastne nie ja, ale Jostein Gaarder, nórsky autor s filozofickým a teologickým vzdelaním: „Vybral by si si krátky život na zemi, kde ťa po pár rokoch odtrhnú od všetkého a nikdy nevrátia späť? Alebo by si odmietol? Ak sa rozhodneš žiť, rozhodol si sa aj zomrieť. Ale sľúb mi jedno – skôr než odpovieš, poriadne sa zamyslíš.“

large-pomarancove_dievca

Náročné? Autor, známy románom Sofiin svet, tvrdí, že aj o tých najnáročnejších témach sa dá rozprávať jednoducho. Čitateľom kladie otázky a ich odpovede je potrebné hľadať vo vlastnom vnímaní bytia. Pomarančové dievča nie je síce knižnou novinkou, avšak príbeh a otázky v ňom sú nadčasové. Titul získal ocenenie Najlepšia detská kniha jesene 2014, je určená pre čitateľa od 14 – 21 rokov, no dovolím si tvrdiť, že aj dospelý si ju vychutná rovnako, ak nie ešte viac.

Pomarančové dievča si našlo svoje miesto aj vo filmovom priemysle, ale ako to už býva, obrazové spracovanie poteší diváka skôr vizuálnou stránkou obsahu, ako interpretáciou duchovného rozmeru. Dovolím si povedať, že iba filmový zážitok k pochopeniu tohto románu nestačí. Môžeme ho totiž vnímať ako ľúbostný príbeh medzi záhadným dievčaťom a Janom, ale aj ako príbeh spomienok a vyznaní otca dospievajúcemu synovi, no tiež ako genézu duchovného rastu protagonistu, ktorý sa borí s ontologickými otázkami. Hlavný hrdina románu Georg nájde po jedenástich rokoch od úmrtia svojho otca list. Listom je však iba formálne, pretože otec štylizoval text ako priateľský rozhovor milujúceho, umierajúceho rodiča so synom. Tomu sa pred očami rozvíja krehký príbeh lásky, medzi otcom a Pomarančovým dievčaťom. Pochopenie mystiky ľúbostnej i rodičovskej lásky postavenej na hlbokej dôvere, a zároveň prijatie ich konca, dovedie hlavného hrdinu k porozumeniu vlastnej prítomnosti na tomto svete.

Napriek ťaživej otázke v úvode pozýva Pomarančové dievča nahliadnuť do sveta, ktorý autor prirovnáva k rozprávke. Ako dodáva, život je tak zaujímavý, že sa vždy máme čomu čudovať.

Alena Štrompová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Pomarančové dievča

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems