Kreatívne Slovenky vycestovali do zahraničia. Ako bolo?

| Téma čísla | 21. 11. 2016

Linda van Dalen, umelkyňa a zakladateľka CHATu:

ku-grafickej-kocke

Foto: Jozef Žiaran

Linda van Dalen sa narodila v Holandsku, vyrástla na východnom Slovensku a v Košiciach vyštudovala Fakultu umení TUKE. V roku 2015 založila prvé arteterapeutické centrum v Košickom kraji s názvom CHAT – centrum pre kreatívnu liečbu arteteterapiou. Maľbou a kreatívnymi činnosťami pomáha deťom aj dospelým, aby sa cítili lepšie.

V roku 2015 som v Košiciach otvorila CHAT – Centrum pre kreatívnu liečbu arteterapiou. Venujem sa v ňom deťom a dospelým, spoločne maľujeme, kreatívne tvoríme a dosahujeme tým terapeutické účinky. A viete si predstaviť takéto centrum na veterinárnej klinike? Cez program Erasmus som sa dostala na AleVeterinären – kliniku špecializujúcu sa na mačky a psy. Vo Švédsku patrí medzi špičku súkromných veterinárnych zariadení. Mojou úlohou bolo pomôcť s komunikáciou medzi priestorom, lekármi, zvieratkami (pacientmi) a ich majiteľmi. Mala som premostiť odborný veterinárny svet so svetom domácich miláčikov, výsledkom čoho je priblíženie sa k majiteľom, získanie ich dôvery a zlepšenie kvality života psov a mačiek. Zamerala som sa preto na priestor a na to, o čom chcú veterinári komunikovať. Po niekoľkých stretnutiach sme spoločne zadefinovali kľúčové témy – stravovanie, správanie a starostlivosť o zviera. Práve preto som zvolila edukatívne a hravé ilustrácie mačiek a psov v kombinácii s textom. Mojou najväčšou výzvou bola  miestnosť Puppy Room. Podľa názvu si určite predstavíte rozkošné malé šteniatka. Áno, prichádzajú v nej na svet, no častejšie sa v nej zvieratá uspávajú. Sterilnú neosobnú miestnosť sme premenili na útulne zariadenú izbu s vertikálnou záhradou a príjemnými aromaterapeutickými vôňami. Vytvorili sme priestor, kde sa majiteľ aj napriek smutnej situácii dokáže so svojím zvieraťom pokojne rozlúčiť. Moje ilustrácie sa stali tvárou kliniky AleVeterinären a zdobia nielen jej steny, ale aj web a propagačný materiál. Práve preto sme sa rozhodli v spolupráci pokračovať a po novom roku sa do AleVeterinären opäť vraciam. No a priateľstvo s Helenou – riaditeľkou kliniky – je čerešničkou na torte. O to viac sa teším na návrat.

Danka Bodnárová, majiteľka food trucku:

ku-grafickej-kocke

Foto: Slavo Stankovič

Danka Bodnárová (1989) vyštudovala architektúru, no otvorila si food truck pri Kine Úsmev. V konskom vozíku pripravuje hotdogy z kvalitných surovín, bagetky jej pečie pekár, používa párky s 95% obsahom mäsa a má aj vegánske varianty.

robin-net-9

Vyštudovala som architektúru a nikto nečakal, že budem robiť hotdogy. Architektúra je krásna a vznešená, no väčšina ľudí ju nevie doceniť. Jedlo ale chápe každý. Ak mám blbý deň, nejdem sa prechádzať po pekných budovách, chcem si dať radšej niečo dobré na jedenie. Aj preto som sa rozhodla otvoriť si vlastný food truck (auto/príves s jedlom). Skôr než som založila firmu a pustila sa do podnikania, prihlásila som sa do programu Creative Industry a tri mesiace strávila v Baskicku, v meste Bilbao vo food truckovej firme Hambroneta. Celý čas sa mi venovala zakladateľka a majiteľka Leire. Počas pobytu som si chystala veci na začiatok vlastného podnikania. Bol to taký intenzívny pracovný tábor. Keď odídeš z domu, pracuješ oveľa efektívnejšie, nerozptyľuješ sa. Napísala som viac ako 100 stranový podnikateľský plán v angličtine, pripravila som dizajn, logo, celý branding, osobnosť značky a všetko som konzultovala s Leire. Ona ma usmerňovala, radila, ako a čo urobiť a do čoho sa nepúšťať. Za tri mesiace mi posunula svoje niekoľkoročné skúsenosti. Často mi opakovala, aby som si veci nekomplikovala, keďže predtým som nikdy v gastre nepracovala, a chýbali mi skúsenosti. Držala ma pri zemi a poradila jednoduchý koncept. Vo food trucku máme malú kuchyňu, no ja som vymýšľala komplikované jedlá. Leire ma naviedla na jednoduché, ale originálne hotdogy. Začínali sme ako absolútni amatéri a dnes sa k nám ľudia vracajú.

Svetlana Fialová, výtvarníčka:

sveta-f-by-hana-k_mg_1636

Foto: Hana Knížová

Svetlana Fialová (1985) je košická výtvarníčka, niekoľkonásobná finalistka rôznych umeleckých súťaží a víťazka britskej výtvarnej ceny Jerwood Drawing Prize 2013. Inšpiruje sa najmä príbehmi z webu a reakciami na internetových fórach. Cez program Erasmus mladý podnikateľ vycestovala na 6 týždňov do Švédska. Pre firmu Pollex vymýšľala prezentáciu – umeleckú inštaláciu, v ktorej zamestnanci vytvárali živé sochy. Okrem toho navrhla kolekciu prezentačných nálepiek a vytvorila nástennú kresbu v ich budúcej „vision room“ (z materiálov typických pre firmu).

Dvojitá dúha cestou z letiska do Ikey, drevené domy a v nich izba ako akvárium, novembrový dážď v auguste, Jéteborg či Gӧteborg, neviem, ale wifina v šéfovom hybridnom Volve má metalové meno. 20160826_133925_004

Týždne myslieť a nemyslieť na to, ako spojiť zdanlivo nesúvisiace svety rúr a obrazov, pozerať sa von z okna rýchlovlaku a udeliť si výnimku na slová ako biznis model, marketing a komfortná zóna. Po večeroch zatĺkať klince, ale len vnútri, v presklenej pracovni, tak, aby voda upletená z hadíc a drôtu vyzerala ako živá, udržateľná pre ďalšie generácie, fandiace minimalistickej móde a minimálnemu make up-u, vyrastajúc na veterných ostrovčekoch s atmosférou zombielandu a vôňou tmavozelených lesov a vlhkej pôdy.

Prvýkrát sama za volantom strieborného Peugeotu, medzi ö a saunou v Hällsnäs, kde dvadsaťpäť švédskych mužov a dve švédske ženy balansujú na móle, strkajú hlavy do rúr, vyzerajú horizont, natlačení v jednej firemnej bunde, vyslovujúc mi týmto spôsobom dôveru, že aj takto môže vyzerať súčasná socha – ako oni sami počas nečakaného stretnutia s perom a bandaskou na vodu pri jazere.

Mária Bujňáková, produktová dizajnérka:

ku-grafickej-kocke

Foto: Martin Krestián

Mária Bujňáková (1989) vyštudovala Fakultu umení TUKE, začala fungovať ako freelancerka a podieľala sa na založení dizajnérskeho štúdia FURNICOOLTURE, kde aktuálne pôsobí. Venuje sa grafickému dizajnu, navrhuje produkty, nábytok a interiéry.

Škandinávia nenesie prívlastok vkusu náhodou. Do kontaktu s dizajnom prídete na každom rohu, obklopuje vás, a to je pre dizajnéra veľmi dôležité. Inšpiruje sa, svoju tvorbu posúva vpred  kvalitnejšie a rýchlejšie. Pobyt Erasmus pre mladých podnikateľov mi priniesol prvú skúsenosť s retail dizajnom (dizajn interiérov pre obchody a nákupne centrá). V obchodnom dome Klädkällaren, neďaleko mesta Göteborg vo Švédsku, som komplexne riešila viacero oddelení. Mojím cieľom bolo vytvoriť koncept a vizualizácie s použitím svetla, zvuku a vôní. Tie mali následne prispieť k novej atmosfére a zážitkom pri nakupovaní. Na detskom oddelení som navrhla hravé objekty inšpirované škandinávskymi zvieratami a rastlinnými motívmi. Jedným z mojich najatraktívnejších objektov bolo interaktívne zrkadlo s automatickým zapínaním zvuku a s rozprávkovým hlasom. Obyčajné skúšanie oblečenia zmenilo na zábavnú hru. Pre dámske a pánske oddelenia som navrhla dekoračné panely inšpirované chromozómami, z ktorých sa dali variovať rôzne motívy. Výbornou skúsenosťou bola spolupráca s mojou mentorkou – skúsenou retail dizajnérkou pre IKEU a návšteva dizajnerského štúdia zameraného na zvuk a vône v Štokholme. Každý takýto pobyt niečo prinesie a niekam človeka nasmeruje. Ja budem ďalej navrhovať a „presviedčať“ Slovákov, aby sa nebáli zveriť svoje vízie skúsenému dizajnérovi. Verím, že čoskoro bude dizajn aj u nás natoľko rešpektovaný a samozrejmý ako v severských krajinách.

k-textu

Mária navrhla hravé objekty inšpirované škandinávskymi zvieratami a interaktívne zrkadlo.

„Umelci sa nepovažujú za podnikateľov, a to je dôvod, prečo sa im často nedarí.“


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kreatívne Slovenky vycestovali do zahraničia. Ako bolo?
  1. […] Kreatívne Slovenky vycestovali do zahraničia. Ako bolo? […]

    Komentoval „Umelci sa nepovažujú za podnikateľov, a to je dôvod, prečo sa im často nedarí.“ | Zajtrajšie noviny dňa 21.11.2016 o 08:54:16Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems