DiCaprio sa pýta: „Je s nami koniec?“

| Tipy z redakcie | 21. 11. 2016

Oscarový herec Leonardo DiCaprio si vyhrnul rukávy a vydal sa hľadať pravdu, ktorú s nami zdieľa v dokumentárnom filme Je s nami koniec? Zameriava sa na klimatické zmeny a ich katastrofický dopad na planétu Zem.

leo-1

Leonardo DiCaprio navštívil aj zničené ekosystémy v Indonézii. Foto: collider.com.

Leo za tri roky precestoval Peking, Floridu, Arktídu, Indiu, Pacifik, Bahamy či Indonéziu. Stretol sa s vedcami, odborníkmi, s pápežom Františkom či prezidentom USA Barrackom Obamom. Pýtal sa ich na záplavy, topenie ľadovcov, stúpanie oceánov, ničivé požiare či odumretie koralov. Zameral sa na všetko, čo súvisí so spaľovaním fosílnych palív a následným globálnym otepľovaním. Napríklad na výrobu palmového oleja. Firmy v Indonézii podplácajú úradníkov, aby im dali povolenie na vypaľovanie lesov, na mieste ktorých následne zakladajú palmové plantáže. Palmový olej je najlacnejší rastlinný olej na svete, nachádza sa v potravinách, kozmetike, čistiacich prostriedkoch a firmám produkuje nesmierny zisk. No pri vypaľovaní lesa sa ničia celé ekosystémy, ktoré pomáhajú stabilizovať naše klimatické prostredie. Leo sa zameral aj na hovädzí dobytok. Kravy pri prežúvaní produkujú metán a ten je silný skleníkový plyn. Pri takom množstve hovädzieho dobytka na Zemi je to množstvo emisií vo forme metánu. No zrejme najväčším spúšťačom klimatických zmien sú spoločnosti na fosílne palivá. Spracovanie aj používanie ropy, uhlia a zemného plynu dostáva do atmosféry oxid uhličitý, a to vedie k zmene klímy a otepľovaniu.

Ľadovce sa roztopia, nastanú horúčavy a suchá
Dokument sa sústredí na otázku, prečo vlády nestanovia zákony, ktoré by obmedzovali výrobcov fosílnych palív a palmového oleja. Je to preto, že samotné firmy dotujú väčšinu amerických kongresmanov? A sú veľké finančné podpory dôvodom, prečo sa tí istí kongresmani smejú z „údajných“ klimatických zmien a šíria propagandu proti vedcom? Ak budeme v tomto tempe pokračovať, hladina oceánov ešte viac stúpne, ľadovce sa úplne roztopia, zemský povrch sa začne prehrievať. Nastanú horúčavy a suchá. Množstvo živočíchov vyhynie, zmiznú aj  posledné dažďové pralesy. Alebo môžeme začať využívať slnečnú a veternú energiu, prestať kupovať produkty s palmovým olejom a zaujímať sa o to, či naše deti ešte niekedy uvidia sneh. Dobrým príkladom môže byť TESLA, ktorá chce batérie na slnečnú energiu cenovo sprístupniť. Alebo Nórsko. Ambíciou „zelenej“ krajiny je úplne prestať využívať fosílne palivá. Už teraz má vyše 900 vodných elektrární, ktoré produkujú 96 % elektriny.

leo-2

Otepľovanie spôsobuje topenie ľadovcov. Ľadové medvede strácajú priestor na život a potravu. Fotograf Kerstin Langerbeger je často svedkom, ako umierajú zaživa. Foto: Kerstin Langerbeger

Dokument režiséra Fishera Stevensa a Leonarda DiCapria v spolupráci s National Geographic môžete vidieť na kanály YouTube v rôznych jazykoch.

Katarína Mačejová, redakcia


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: DiCaprio sa pýta: „Je s nami koniec?“

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems